Analýza potvrdila, že exstarosta Jančík porušil zákon

Praha – Bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík by měl čelit trestnímu stíhání. Vyplývá to ze závěrů analýzy advokátní kanceláře Duška, Svobodová a spol., kterou si nechalo zpracovat současné vedení radnice. Jančík měl podle dokumentu zneužít své pravomoci při uzavírání smluv s Agenturou Prahy 5, a. s., firmou na vymáhání pohledávek. Radnici tak odhadem mohl způsobit škodu i v řádech desítek milionů. To ale kontroverzní exstarosta páté městské části odmítá.

Šedesátistránkový dokument analyzuje smlouvy s firmou, rozhodnutí rady městské části i zastupitelstva. Jasně z něj vyplývá, že Milan Jančík jako starosta bez souhlasu zastupitelstva prodal Agentuře Prahy 5 pohledávky na nájemném za víc než 60 milionů. Jančík ale vinu odmítá. „To není pravda, nic jsem neudělal a už se k tomu nechci víc vyjadřovat,“ prohlásil odpoledne exstarosta. „Samozřejmě jsem se ničeho nedopustil. Myslím si, že žádného úmyslného trestního činu,“ dodal ve večerních Událostech, komentářích.

Citace z dokumentu: „Smlouva o postoupení pohledávek ze dne 15. 12. 2003 byla dle názoru autorů tohoto stanoviska uzavřena neplatně, protože postoupení pohledávek nebylo předem schváleno zastupitelstvem městské části.“


Celý problém v Událostech, komentářích popsal Stanislav Beránek z Transparency International. Podle něj stál na začátku záměr radnice Prahy 5 sehnat společnost, která bude pro městskou část vymáhat inkasovat dlužné nájemné. „Mělo proběhnout výběrové řízení, ale o něm neexistují záznamy. Následně se objevuje Agentura Praha 5, která byla založena 10 dní poté, co se na radě projednalo, že bude takováto společnost najata,“ popsal průběh sporné zakázky Beránek.

„Starosta podepsal tři smlouvy, které nejsou smlouvami s firmou, která by měla pouze inkasovat pohledávky, ale je to generální smlouva o spolupráci, smlouva o postoupení pohledávek a smlouva o správních činnostech, která zakládá další odměnu agentuře,“ dodal.

Podle Beránka je problém v tom, že rada nemohla vědět, jestli je objem pohledávek vyšší nebo nižší než sto tisíc korun. Podle Jančíka ale představu měla. „Rada rozhodovala na základě relevantních informací. V rámci zákona o ochraně osobních údajů nemohly být tyto pohledávky zveřejněny, neb obsahují jména, rodná čísla, adresy. Rada měla na stole při svém jednání přesný soupis pohledávek, o které se jedná,“ uvedl bývalý starosta Prahy 5.

Nový dokument drží policie

Nový dokument od radnice Prahy 5 má v rukou už i policie. „Lze uvažovat i o trestní odpovědnosti tehdejšího starosty, neboť JUDr. Milan Jančík, MBA, se mohl mimo jiné dopustit trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele,“ stojí v dokumentu.

Jedná se už o druhou právní analýzu se stejným výsledkem. Tu první vypracovala organizace Transparency International a vloni na Jančíka podala trestní oznámení. „Ta analýza dospěla ke stejnému názoru, k jakému jsme dospěli předtím my, tedy že ty smlouvy byly uzavřeny nezákonně,“ říká analytik Transparency International Stanislav Beránek.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Policie obvinila exstrarostu Milana Jančíka ze zneužití pravomoci úřední osoby už dvakrát, státní zastupitelství ale vždy stíhání zrušilo. „Touto věcí se stále zabývají kriminalisté protikorupční policie, a to pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Agentura teď navíc přichází i s odhadem škody, kterou Jančík mohl neplatně uzavřenou smlouvou městské části způsobit. „Ta škoda bude minimálně nějakých 28 milionů, ale pravděpodobně ještě vyšší,“ dodává Beránek. Oficiální čísla, jak velkou finanční újmu mohla zakázka s agenturou městské části způsobit, ještě radnice nemá, čeká se na výsledek auditu.