Moravskoslezský kraj rozdává domovy pro seniory

Nový Jičín - Moravskoslezský kraj nabízí třinácti městům domovy pro seniory. Většina radnic ale ještě váhá. Obává se totiž snížení státních dotací a dopadu na své rozpočty. Ministerstvo práce a sociálních věcí nemůže příspěvky dlouhodobě garantovat. Kraj ale uklidňuje, že dosud nemusel žádný domov pro seniory dotovat. Radnice mají na vyjádření čas do konce října. Pokud převod domovů odmítnou, bude kraj zvažovat změnu domovů na zařízení pro osoby s takzvanými specifickými potřebami, jako jsou bezdomovci, alkoholici nebo závislí na drogách.

Domov Duha v Novém Jičíně. Bydlí v něm zhruba 120 seniorů. Spolu s nedalekým Domovem Paprsek jej provozuje Moravskoslezský kraj. Místní radnice a spolu s ní dalších 11 měst z Novojičínska, Opavska a Karvinska už ale obdržely nabídku na převod. „Kraj vychází ze současné legislativy, která ukládá obcím postarat se o občany a zabezpečit pro ně sociální služby včetně seniorů. Je už to v podstatě třetí etapa převodů domovů důchodců na obce,“ vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Svatomír Recman. Novojičínská radnice tvrdí, že převod by umožnil zlepšit síť sociálních služeb ve městě a vzrostly by například šance vlastních občanů na umístění v domově.

Na druhou stranu ale panují také obavy. „Je zde riziko, že stát v posledním období snižuje dotace na provoz zařízení a mohlo by se zvýšit zatížení rozpočtu města Nový Jičín,“ bojí se vedoucí odboru sociálních věcí MěÚ Nový Jičín Antonín Urban. „Výše celkové částky vychází ze státního rozpočtu, je stanovována každoročně a její výši pro další léta není možné garantovat,“ potvrdila tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Táňa Švrčková.

Rozhodnutí ještě nepadlo ani ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pokud budou místní zastupitelé pro, dostane radnice Domov Hortenzie až s jednoletým zpožděním. Kraj slíbil, že v příštím roce budovu kompletně zrekonstruuje. To sice sníží náklady na provoz, přesto se i tady radnice bojí ztrát. Chce proto s krajem jednat o možnosti záruky za případné dluhy. „Jsou to instituce konsolidované, rozpočet je vyrovnaný a od působení zákona o sociálních službách od 1. ledna 2007 žádná taková organizace neskončila v červených číslech,“ uklidňuje náměstek hejtmana MS kraje Svatomír Recman. Radnice se mají vyjádřit do konce října.