Autobusy v jižních Čechách budou dražší

České Budějovice – Cestování regionálními autobusy na jihu Čech bude od září dražší. Zvýšit ceny jízdného chce šest ze čtrnácti firem, které pro kraj zajišťují dopravní obslužnost, ceny bude vyšší o jednu až osm korun podle dopravce a tarifní vzdálenosti. Šestice firem naváže na českobudějovickou ČSAD Autobusy, která zvýšila jízdné už v květnu, ale zatím jenom na nedotovaných a dálkových linkách. Dopravci požádali Jihočeský kraj, aby jim umožnil zdražit jízdné, kvůli vysokým cenám nafty. Kraj jim vyhověl.

Za jízdenky zaplatí cestující nejčastěji jednu až dvě koruny navíc. Největší skok připravila táborská společnost Comett Plus v tarifní vzdálenosti 51 až 55 kilometrů, kde bude jízdné vyšší o osm korun. „Není to nic milého, jsou to pro cestující v hromadné dopravě další peníze navíc. Není to ale libovůle dopravců nebo jihočeského kraje, je to reakce na zvyšující se ceny pohonných hmot, které byly při koncipování smluv na úplně jiné úrovni,“ komentoval změnu jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Růst pohonných hmot znepokojuje v posledních měsících dopravce v celé zemi. Jihočeští cestující zaznamenali zdražení jízdného už na jaře, kdy ceny zvýšil jeden z největších autobusových dopravců v regionu ČSAD Autobusy České Budějovice. Zdražení se ale týkalo pouze dálkových linek resp. těch, jejichž provoz neobjednává krajský úřad. Ke zvýšení cen jízdného na dotovaných linkách potřebovaly dopravní firmy svolení krajského úřadu.