Na Kroměřížsku hořelo sto hektarů vzrostlé pšenice

Bystřice pod Hostýnem (Kroměřížsko) – S rozsáhlým požárem bojovali hasiči u Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Vzňalo se tam sto hektarů vzrostlé pšenice. Kvůli podmáčené půdě se hasičská technika na místě špatně pohybovala a na pomoc hasičům tak bylo nasazeno i letadlo a policejní vrtulník. Podle mluvčího hasičského sboru Ivo Mitáčka se jednalo o největší požár pole ve Zlínském kraji za poslední roky.

Hořet začalo po páté hodině odpoledne a na místo vyjelo třináct hasičských jednotek. Vozy však v rozbahněném terénu neměly šanci a zapadly, na pomoc proto vyletělo letadlo s policejním vrtulníkem. „Nejsme schopni vjet do pole. Asi deset cisteren vyrazilo, většina však zapadla a musely je vyprošťovat zemědělské stroje. Na pomoc jsme povolali letadlo a vrtulník,“ konstatoval během zásahu mluvčí Mitáček.

Následné hašení ze vzduchu bylo velmi efektivní. Hasičům se rychle podařilo ve spolupráci se zemědělci zabránit rozšíření na blízký les a okolí. Pole bylo následně oboráno a následovalo hašení pozemním vedením.

Video Reportáž Filipa Zdražila
video

Reportáž Filipa Zdražila

Vyšetřovatelé nyní zatím zjišťují, co požáru předcházelo. „Máme od svědků několik hlášení, že na poli pracoval kombajn. Ten sám byl v přímém ohrožení v době, kdy požár vznikl. Může to být jedna z příčin, ale nemusí to být finální verze,“ přiblížil Ivo Mitáček. Boj s plameny nakonec trval přes tři hodiny. Při zásahu se nikdo nezranil a předběžné škody odhadli hasiči na půl milionu korun.