V Králíkách se válčí o Ostravu

Králíky (Orlickoústecko) - V Králíkách začíná tradiční vojensko historická akce Cihelna 2011, věnovaná druhé světové válce. Návštěvníkům se v bojových ukázkách představí téměř 500 účinkujících. K vidění bude i moderní armádní technika. Za hlavní témat letošní Cihelny zvolili pořadatelé Ostravskou operaci z roku 1945. Scénář bitvy připomene střet německých a sovětských vojsk.

„Byla to vlastně z hlediska dnešní historie nejtěžší bitva na našem území,“ tvrdí vojenský historik Martin Ráboň. Podle jeho slov má řada scén letos probíhat jen metry od diváků: „Diváci si mohou na bojující vojáky téměř sáhnout.“ Bitevní ukázky se zúčastní čeští i zahraniční příznivci vojenské historie, samozřejmě také dobová technika. „Na ruské straně legendární tanky T-34, ale také třeba americký half truck kolopás, na německé straně dvě obrněná auta,“ přibližuje výčet ředitel králického vojenského muzea Marek Bartoš. Simulovaná ukázka bude podle organizátorů věrně napodobovat skutečnou Ostravskou operaci.

Vojenská historie
Vojenská historie

Armáda ČR na Cihelně představí vzdušné i pozemní síly včetně bojových ukázek. Představí se i stroje leteckého vzdušného arzenálu stíhací stroje JAS-39 Gripen. Starostka Jana Ponocná (Naše město) věří, že loňskou návštěvnost pod hranicí 20 tisíc diváků se letos podaří pokořit. Pro návštěvníky Cihelny zůstane celý víkend otevřeno vojenské opevnění v okolí Králík a také tamní muzeum vojenské historie.