Nemocnice na Plzeňsku zavádějí jednodenní chirurgii

Plzeň – Nemocnice Plzeňského kraje od září zahájí provoz tzv. jednodenní chirurgie. Jedná se o jednoduché chirurgické zákroky typu operace kýly, hemeroidů nebo křečových žil. Pacient odchází dvě až tři hodiny po operaci, maximálně v nemocnici zůstane přes noc na pozorování.

Kraj si od nové formy léčby, která patří mezi celosvětové trendy, slibuje finanční úsporu. Zároveň vychází vstříc přáním pacientů, kteří si kvůli jednoduchým zákrokům přáli trávit v nemocnicích co nejméně času.

„Čím dřív je pacient z nemocnice doma, tím menší je ohrožení infekcí,“ doplňuje zástupce náměstka pro léčebně-preventivní péči z klatovské nemocnice Jan Pokštefl a dodává, že například v Německu je jednodenní chirurgie dokonce dána zákonem.

Jednodenní chirurgie je určena především mladším pacientům

Plzeňský kraj vlastní 4 nemocnice: v Domažlicích, Klatovech, ve Stodě a v Rokycanech. Nový režim by všechny měly zahájit začátkem podzimu. „Od prvního září spustíme rozbíhací kolo. V průběhu týden budeme schopni udělat pět až deset pacientů,“ informoval náměstek ředitele pro léčebně preventivní péči z klatovské nemocnice Jaromír Vondrů.

Jednodenní chirurgie ovšem není určená všem. „Je tam určité omezení stran věku a dalších přidružených chorob pacienta. Vesměs jsou to pacienti, kteří jsou mladšího věku a téměř zdrávi,“ informoval krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimáček.

Ředitel stodské nemocnice proto už předem upozorňuje, že vzhledem k věkovému složení pacientů ambulantní operace většinou nepřicházejí v úvahu. „Většina výkonů, které by normálně mohly spadat do jednodenní chirurgie, je prováděna u lidí s vysokým věkem s velmi vysokou četností přidružených chorob,“ podotýká Jiří Suda.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové