Most chce na opravu Chánova využít práci nezaměstnaných

Most - Kdo chce získat od mostecké radnice zakázku, musí mezi své dělníky vzít deset procent nezaměstnaných. To je nová podmínka, kterou teď město uplatňuje při svých výběrových řízeních. Patnáctiprocentní míru nezaměstnanosti v Mostě a okolí to sice výrazně nesníží, ale podle radních je každá pomoc lidem bez práce důležitá. Zatím se jedná o pilotní projekt, který se bude realizovat především v Chánově.

Město by rádo přestavělo vybydlený panelák v mosteckém Chánově na moderní zateplený dům s šestatřiceti byty. Firma, která by chtěla tuto atraktivní zakázku získat, bude muset slíbit práci nezaměstnaným. Podle mostecké radnice jde zatím o pilotní projekt. Už teď má ale město vytipovány další stavby, kde chce postupovat stejně. „Zatím aplikujeme pouze deset procent a uvidíme, jak se nám to osvědčí,“ uvedl František Jirásek z mosteckého magistrátu. Sami nezaměstnaní z Chánova by podle svých slov rádi přivítali, pokud by práci mohlo dostat až dvacet procent.

Nezaměstnaní budou spíše pomocná síla

Majitel firmy, která dá nezaměstnaným práci, se netají tím, že budou na stavbě hlavně pomáhat. Popřel nicméně, že by se jednalo o zaměstnávání „na oko“. „Budou pod přísnou kontrolou jak od úředníků magistrátu, tak ze strany úřadu práce,“ konstatoval Jirásek. Majitel stavební firmy dodal, že o práci rozhodně nouze nebude: „Práce je pořád dost po celou dobu stavby.“

Firmy, které získaly zakázku od města, zatím nabraly prvních devět lidí, což je pouhý zlomek z více než devíti tisíc nezaměstnaných na Mostecku. Podle radnice je to ale jen jeden z mnoha způsobů, jak jim pomoci. „Budou mít poté mnohem větší šanci sehnat práci dál. Buď si je firmy ponechají, nebo jim to pomůže sehnat práci jinou,“ doplnil Bronislav Podlaha z Agentury pro začleňování v romských lokalitách. Člověk, který se zbaví nálepky trvale nezaměstnaný, má podle lidi z Agentury pro začleňovaní na trhu práce mnohem větší šanci.