Výzkumná stanice u Žďáru trnem v ekologickém oku

Žďár nad Sázavou – Do konce roku by měl Nejvyšší správní soud rozhodnout o dalším osudu výzkumné energetické stanice v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Provoz objektu měl být ukončen již před šesti lety, energetický ústav se ale ve veřejném zájmu soudně domáhá jeho zachování.

Celoevropsky unikátní energetické zařízení v nadmořské výšce podhorských oblastí poskytuje detailní informace o vlivu větru, námrazy a dalších povětrnostních podmínek na elektrické vodiče. V oblasti nedaleko obce Studnice ho postavili v roce 1981 jako provizorium na deset let.

Úřady stanici nakonec prodloužily provoz do roku 2005 a ministerstvo životního prostředí další prodloužení funkčnosti objektu neumožnilo a trvá na jeho odstranění. Jedním z důvodů je i kritika ochránců přírody, podle kterých stavba hyzdí CHKO. „Je ve výšce 800 metrů nad mořem, takže je to krajinářsky velice exponované místo. Působí velice rušivě a narušuje krajinný ráz,“ vysvětluje hlavní argumentaci pro odstranění stavby vedoucí správy Žďárských vrchů Zdeněk Záliš.

S rozhodnutím ministerstva ovšem nesouhlasí majitel zařízení, který se proti němu soudně odvolal. „Tato stavba je ve veřejném zájmu a měla by být i nadále využívána. Energetický ústav chce docílit zachování provozu stanice minimálně do roku 2020. Od února se věcí zabývá Nejvyšší správní soud,“ informoval předseda představenstva a ředitel společnosti EGÚ Brno Zdeněk Špaček.

Soud by měl podle mluvčího Petra Trny rozhodnout do konce kalendářního roku. „Pakliže bude žaloba zamítnuta, tak náš stavební úřad bude bezodkladně pokračovat v řízení o odstranění stavby a nařídí odstranění stavby,“ uvedl tajemník městského úřadu v Novém Městě na Moravě Petr Hanych.