Praha 1 chce nadaci Mládkových opět pronajmout Werichovu vilu

Praha - Radnice Prahy 1 je opět ochotna uzavřít smlouvu na pronájem Werichovy vily s Nadací Jana a Medy Mládkových. Klade si ale několik podmínek, se kterými sice nadace souhlasí, proti je ale mecenáška a zakladatelka Meda Mládková. Starosta městské části Oldřich Lomecký dnes řekl, že nová smlouva by neměla být původně dohodnutých 40 let a patro nemá pro veřejnost uzavřít bydlení. Na konci května přitom Lomecký oznámil, že s nadací městská část vypoví smlouvu, která uzavření nájemní smlouvy předpokládala.

„Máme zájem o spolupráci s nadací. Městská část je připravena smlouvu podepsat,“ řekl starosta. Setkal se proto se zástupci nadace. „S těmito pány jsme nalezli shodu,“ poznamenal Lomecký. Souhlasili podle něj s tím, že by nadace získala vilu do pronájmu pouze na 15 let s desetiletou opcí. Původně to mělo být 40 let, což Lomecký označil za skrytý prodej. V patře by také neměl vzniknout byt, který by měla nadace 40 let v nájmu. Praha 1 je ale podle Lomeckého ochotna uvažovat o tom, že by byt získala do konce života Mládková. Do vily by se také měl dostat archiv Jana Wericha.

Ředitel nadace Jiří Lammel potvrdil, že se nad tématy s Lomeckým shodli. Jde podle něj o předběžnou dohodu, „jak dále postupovat“. O odmítavé reakci Mládkové nevěděl. Mládková řekla, že se jí dohoda nelíbí. „Já s tím absolutně nesouhlasím,“ zdůraznila. V bytě prý chtěla původně bydlet, na tom ale již netrvá. Chtěla by v něm ale ubytovávat osobnosti, které by nadace zvala na diskuse.

Meda Mládková
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Nájemní smlouvu by chtěla mít i delší než na 40 let. Délka by podle ní měla být stejná jako u pronájmu Sovových mlýnů, kde nadace zřídila muzeum moderního umění. Obě instituce by totiž měly být organizačně propojeny. Sovovy mlýny nadace získala na 99 let. „Chtěla jsem zařídit Werichovu vilu jako svůj dům v Americe,“ řekla Mládková. Do domu by tak přesunula například historické vybavení jako koberce nebo nábytek.

Mládková podle Lomeckého radě a zastupitelům poslala dopis, ve kterém si stěžuje na postup starosty. Dohodu z července prý neuznává. „Nevím pak, s kým mám jednat,“ poznamenal starosta. Řekl, že úterní rada jeho postup schválila a uložila mu dále jednat o budoucí smlouvě.

Městská část původně s nadací uzavřela pouze smlouvu o smlouvě budoucí, konečný dokument ale podepsán nebyl. Lomecký již dříve uvedl, že kvůli neschopnosti se dohodnout starosta na konci května oznámil, že Praha 1 nájemní smlouvu neuzavře a smlouvu o smlouvě budoucí vypoví. Mládková viděla vinu na straně radnice, proti výpovědi se chtěla bránit soudně. Lomecký chtěl výpověď předložit ke schválení zářijovému zastupitelstvu.