Archeologové zřejmě objevili dlouho hledané sídlo Vítkovců

Sedlec-Prčice (Příbramsko) - Archeologové objevili při záchranném výzkumu v Prčici na Sedlčansku s největší pravděpodobností dlouho hledané sídlo prvních Vítkovců. Na konci 12. století ho zbudoval zakladatel rodu a jeden z nejvýznamnějších mužů českého království Vítek z Prčice. Po jeho smrti zdědil Prčici jeho syn Vítek III. - zakladatel rodu Rožmberků. V roce 400. výročí úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka se tak archeologům podařilo objevit hmatatelný důkaz počátků tohoto významného českého rodu.

„Možná trochu příznačně v roce velkého výročí zániku rožmberského rodu se nám podařilo v Prčici objevit jeho počátky,“ uvedla vedoucí výzkumu Michaela Selmi Wallisová z České společnosti archeologické. Unikátní objev se podle ní archeologům podařilo najít při druhé fázi záchranného výzkumu, jenž předchází revitalizaci prčického náměstí.

Zkoumaná plocha se nachází přímo před kostelem sv. Vavřince a přilehlým domem číslo popisné 92. „Když jsme odhalili řady kůlových jam po dřevěné středověké konstrukci, začínali jsme potichu doufat. Nelíčené nadšení však zavládlo v momentě, kdy se nám podařilo objevit základ rozsáhlé stavby o rozměrech minimálně šest krát deset metrů, to už nám začínalo být skutečně jasné, že jsme nalezli původní panské sídlo prvních Vítkovců,“ popsala archeoložka.

Mezi nejzajímavější nálezy patří anonymní uherský denár z poloviny 12. století

Z vyzvednuté keramiky vyplývá, že stavba zanikla někdy během přelomu 12. a 13. století, nejpozději však do poloviny století 13. Přesnější datace bude známa až po zpracování výsledků. Z lokality bylo doposud vyzvednuto i několik cenných nálezů. Mezi nejzajímavější patří bezesporu anonymní uherský denár z poloviny 12. století, který je podle numismatiků v Čechách skutečnou raritou, dále pak malý a velký klíč nebo zdobené prsteny. Svůj půvab má i kolekce nalezené keramiky, která naprosto odpovídá charakteru nálezů z přelomu 12. a 13. století. „Pokud by to byl uherský denár, jakože asi ano, tak se zřejmě jedná vůbec o první nález v Čechách,“ řekla ČT Michaela Selmi Wallisová.

Prčice je původním sídlem rodu Vítkovců, u kterého lze hledat kořeny rodů pánů z Rožmberka, Hradce, Landštejna, Stráže a Sezimova Ústí. Zakladatel rodu Vítek I. se poprvé píše s přídomkem z Prčice v listině knížete Bedřicha z přelomu let 1184 a 1185. Umírá asi v roce 1194. Po něm nastupuje syn Vítek III.

Prčické sídlo a přilehlý kostel sv. Vavřince musely existovat nejpozději v roce 1179, založil je právě Vítek I. Jeho nástupce Vítek III. založil druhou prčickou tvrz, jejíž relikty byly nalezeny v roce 1995 při stavebně historickém průzkumu prčického zámku. Ke konci svého života zahajuje Vítek III. v roce 1240 stavbu mohutného hradu Příběnice a píše se jako Vítek z Příběnic. Význam Prčice pro Vítkovce postupně upadá, v roce 1322 je Petrem I. z Rožmberka prodána pánům z Choustníka.


Podle starostky Sedlce-Prčice Miroslavy Jeřábkové se městu kvůli objevům rekonstrukce náměstí nezkomplikuje. „Archeologové celý objekt vyndají, aby si ho mohli až do důsledku prozkoumat a udělat dokumentaci. My budeme příští týden pokračovat v rekonstrukci,“ vysvětlila. Na místě objevu údajného sídla rodu Vítkovců bude silnice a místa k parkování. 

Nálezy poputují do muzeí a starostka doufá, že se nějaké dostanou i do Sedlčan, kde je v současnosti nejbližší muzeum. „Třeba se někdy dohodneme na nějaké výpůjčce nebo uděláme muzeum i my tady a nálezy tu jednou budou vystaveny,“ dodala.   

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové