Bard chebského divadla Pavel Marek do politiky nechtěl

Cheb - Herec Pavel Marek strávil podstatnou část svého profesního života v Západočeském divadle v Chebu. Významnou, možno říci životní roli sehrál za revoluce v roce 1989, kdy se divadla stala v regionech centrem odporu proti tehdejšímu režimu.

Pavel Marek se narodil ve Svitavách a herectví studoval v Brně. Po krátkých angažmá u divadel v Českém Těšíně a v Šumperku šel se svou ženou, herečkou Jarmilou Šimčíkovou, do Chebu. Jeho první role na západě Čech byl Nikola Šuhaj loupežník. V bezpočtu dalších příležitostí vzpomíná na lichváře Shylocka ze Shakespearova Kupce benátského anebo na Polonia z Hamleta. „Za těch třicet let, co jsem tady, jsem ohrál téměř celý světový repertoár,“ říká herec.

Pavel Marek měl několik životních nabídek. Na začátku jeho herecké kariéry se ozvalo třeba brněnské divadlo Husa na provázku. Odmítnul, protože hodinu předtím kývnul regionálnímu divadlu. Později odmítl také dvě angažmá v Praze i nabídky z divadel v Olomouci anebo v Mostě. „Ty nabídky přišly většinou v době, kdy mému milovanému chebskému divadlu nebylo nejlépe. Rozhodl jsem se je nevyužít, protože svým odchodem bych divadlo oslabil, a to tehdy nebylo dobře,“ vzpomíná Marek.

„Od doby, kdy k nám jako mladý přišel, herecky velice vyzrál, dnes je na špici souboru,“ potvrzuje jeho kolega Kamil Prachař. „Je to člověk, který vás na jevišti nikdy nepotopí. Naopak, když někde plavete, tak on je s to to vždycky nějak zachránit,“ přidává se další z hereckých kolegů Petr Konáš. „Majitel krásného hlasu, spousty zkušeností, pro mě je bard chebského divadla,“ dodává.

V roce 1989 hrál Pavel Marek důležitou roli svého mimoprofesního života. Aktivně se podílel na průběhu „chebské“ sametové revoluce. „Moderoval spoustu akcí, do všeho šel, byl ochotný, obětavý,“ vzpomíná Etela Laňková, spoluzakladatelka OF v Chebu. Mnozí lidé se divili, proč nevyužil svou angažovanost a popularitu v politice. „To nepřipadalo v úvahu. Neumím to a ani to umět nechci. Když se podívám na stav naší politiky, tak si říkám, že to je někdy tristní, a jsem rád, že jsem se na tom nemusel podílet,“ říká Marek.

Po prázdninách odstartuje Pavel Marek v Chebu už svou jedenatřicátou sezonu. Představí se ve hře Kacířka, černé komedii reflektující nejaktuálnější světové dění od britského autora Jeremyho Paxmana.