Alžbětiny lázně zůstanou městu

Karlovy Vary - Městské lázně se prodávat nebudou. Po letech nejasností o tom rozhodlo vedení města. Chce se také pustit do jejich záchrany, to ale bude složité. Zanedbaná budova potřebuje opravy za desítky milionů, Vary ale nesmějí porušit evropská investiční pravidla a z veřejných peněz zvýhodnit městskou společnost.

Z Alžbětiných lázní opadává omítka, okna netěsní, opravit potřebují okapy i střecha. Radní Otmar Homolka je přesvědčený, že se minulé vedení města o budovu na lukrativním místě úmyslně nestaralo, aby snížilo její hodnotu. „Lázně se připravovaly k tomu, aby se prodaly. Bývalá koalice na tom dlouhodobě pracovala,“ tvrdí Homolka.

Opoziční zastupitel a bývalý radní Martin Zeman odmítá, že by takto někdo připravoval prodej lázní pro předem dohodnuté zájemce. „Udělalo se mnoho, aby lázně začaly prosperovat. Jenže přišly o svého největšího zákazníka, hotel Thermal, takže nebylo možno je hospodářsky udržet,“ oponuje Zeman.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Už od roku 1906 jsou Alžbětiny lázně ozdobou parku císaře Františka Josefa. Město by podle historiků mělo udělat všechno pro jejich záchranu. „Lázně byly vždy chloubou našeho města a vždy městu patřily,“ potvrzuje historik Stanislav Burachovič. Radní se dohodli, že lázně neprodají. Tím, že z veřejných peněz město opraví budovu, která konkuruje místním podnikatelům, ale může porušit evropská pravidla, obávají se zastupitelé.

„Institut veřejné podpory je kritickým faktorem, a proto město hledá řešení, změnu právní formy,“ řekl karlovarský primátor Petr Kulhánek. Podle Hynka Broma z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je v případě obav nejlepší obrátit se na jeho úřad, který možná rizika vyhodnotí. Radní chtějí o způsobu záchrany Alžbětiných lázní rozhodnout ještě do konce září.