Kvůli rumburské bitce obviněn další útočník

Rumburk - Policie dnes zadržela a obvinila pětadvacetiletého Kamila Cepera, kterého hledala kvůli nedělnímu napadení skupinky místních lidí v Rumburku dvaceti Romy. Nad ránem se přihlásil sám na služebnu na Pardubicku. Poté byl obviněn z ublížení na zdraví a pokusu o těžké ublížení s rasovým podtextem a z výtržnictví. Dva z útočníků už si takové obvinění vyslechli a jsou ve vazbě. Další čtyři Romové jsou kvůli bitce také stíháni, tři z nich jsou mladiství.

Po Ceperovi bylo od neděle vyhlášené celostátní pátrání, policie ho podezírá z toho, že byl jednou z ústředních postav celého útoku. Policie ho přepravila z Pardubic do Děčína, kde ho vyslýchala. „Odpoledne byl obviněn ze stejných věcí jako ti dva,“ řekl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Zatím muž zůstává zadržený a v pátek se zřejmě rozhodne o jeho vzetí do vazby.

Skupina až 20 Romů v neděli nad ránem podle policie napadla cestou z baru šestici jiných mladíků. Když se schovali do domu, rozmlátili útočníci dveře a jednoho muže ztloukli teleskopickými obušky. Incident rozdmýchal napětí mezi starousedlíky a sociálně slabými, které prý na sever Čech v poslední době sestěhovávají realitní společnosti.

Situaci alespoň načas uklidnilo až povolání 50 policejních těžkooděnců, kteří už druhou noc hlídkovali v ulicích Varnsdorfu, Rumburka, Šluknova a Nového Boru. Policie si jejich přítomnost pochvaluje, kriminality prý výrazně ubylo a zatím zaznamenali jen jednu významnější krádež - skupina mladistvých ve středu odpoledne okradla jiného mladíka o ledvinku s peněženkou a hudebním přehrávačem.