Šestnáctiletá mistryně světa v psaní je z Petrovic u Karviné

Petroviče u Karviné - V Petrovicích u Karviné mají mistryni světa. Šestnáctiletá Karin Česlarová vyhrála v Paříži soutěž v opisování a úpravě textů. Studentka osmiletého gymnázia v Karviné obstála v konkurenci pětatřiceti zemí světa. Už teď nemá nouzi o pracovní nabídky. Chce ale také dále soutěžit. Za dva roky se bude světový šampionát konat v Belgii a za čtyři možná v New Yorku. Tam už bude Karin soutěžit s dospělými.

Diktát jako soutěžní disciplina. Na mistrovství světa se mluvený text neustále zrychluje. Karin vydržela v českém jazyce šest minut. Prošla i v diktátu ve slovenštině a španělštině. Celkově zabodovala ve čtyřech kategoriích ze sedmi. „Zlato mám za diktát a taky celkově za všechny disciplíny,“ říká s pokorou i hrdostí zároveň. „Vydržet půl hodiny opisovat text, být přitom v nějaké strnulé pozici, stále soustředěný, je skutečně sportovní výkon,“ vyzdvihuje úspěchy Karin Česlarové její táta.

Mistrovství světa se koná co dva roky. Česká republika patří mezi nejlepší země. Soutěžící jsou většinou z obchodních a ekonomických škol, Karin je ale výjimka. Trénuje sama od té doby, co její táta přinesl domů disketu s cvičnými úkoly.

„Moje dcera měla tehdy devět let a tak dlouho si to zkoušela, až se naučila docela rychle psát, což mě zaujalo, že je zřejmě nějaký talent. A tím to celé začalo,“ vzpomíná táta Karin. Čerstvá mistryně světa hraje už devět let na klavír a na harmoniku. I to možná hraje roli v tom, že má při opisu textů 500 úhozů za minutu. 

Trofeje z MS
Trofeje z MS

„Mám nové zážitky, poznávám nové země, nové lidi, získávám nové zkušenosti. A myslím, že i tak se mi to hodí do života,“ prozrazuje svou motivaci mistryně světa v psaní textu Karin Cieslarová. Úspěchy Karin nezůstaly bez povšimnutí. Nabídky na přepisování textů pro neslyšící dostala od soudu i od Vysoké školy báňské. „Karin je velmi rychlá a má vynikající výsledky, proto bychom ji rádi zapojili. Využijeme ji k simultánním přepisům v reálném čase,“ potvrdila Zuzana Šporková z Centra pro studenty se specifickými nároky VŠB-TU.