XV.letní olympijské hry polských krajanů se konaly ve Vratislavi

Vratislav - Více než týden byly stadiony ve Vratislavi místem setkání a sportovního soupeření dvou tisícovek Poláků z celého světa. Od 30. července do 6. srpna tady probíhaly XV. letní olympijské hry polských krajanů. Hned v zimě, konkrétně na přelomu únoru a března příštího roku se v Beskydech budou konat také krajanské zimní hry.

„Setkávají se tady současní sportovci s těmi bývalými, profesionálové s amatéry. Každý si to může vyzkoušet například v bowlingu, v badmintonu nebo v šachách. Máme 27 disciplín,“ říká o Světových letních olympijských hrách polských krajanů organizátor Tomasz Kryszkiewicz. První hry se konaly v roce 1934. Sportovní setkání krajanů bylo obnoveno po 40leté přestávce. Teď se koná ve dvouletém cyklu, pod křídly sdružení Wspólnota Polska a ministerstva sportu PR. Letos byla za místo konání podle Tomasze Głowińského ze sdružení Wspólnota Polska vybrána metropole Dolnoslezského vojvodství: „Dolní Slezsko se nejméně rok snažilo, aby ty 15. hry byly opravdu výjimečné. Znamená to také náklady, které s tím souvisí a tady je třeba říci, že to byla především dolnoslezská samospráva, která naplnila výšku zadání a dokonce předčila očekávání.“

Video Reportáž
video

Reportáž

   

Spokojeni byli i všichni účastníci. Mezi nimi i více než 100členná skupina reprezentující Poláky na Těšínsku. Petru Szarzecovi se líbila atmosféra i ubytování, které připomínalo studentské koleje, hry si pochvaloval i jeho bratr Richard: „Máme tady takovou rodinnou dovolenou, tady ty hry. Máme tu ještě bratra, ten startuje v badmintonu, no a mamka hraje tenis.“ I když se výprava z Těšínska jako vždy vrátila s četnými medailemi, všichni společně zdůrazňovali, že nejdůležitější není vítězství.

„Po každých hrách si říkáme, že je to naposledy, ale když přijde to období před odjezdem, tak to člověku nedá. Protože je tady taková atmosféra jako nikde jinde,“ říká prezident fotbalového mužstva Zbigniew Worek. Jeho slova potvrzuje i trenér Stanisław Kluz: „Nejdůležitější je, že i ti mladí získají chuť k tomu, aby přijeli. Už teď máme žádosti, abychom je vzali na příští hry.“ Další příležitostí ke sportovnímu soupeření budou krajanské zimní hry. Jejich účastníci se setkají na přelomu únoru a března příštího roku v Beskydech.

 

Polská verze

 

Wrocławskie stadiony ponad tydzień były miejscem sportowej walki dwóch tysięcy Polaków z całego świata. Od 30 lipca do 6 sierpnia odbyły się tu XV. Letnie Światowe Igrzyska Polonijne. Jak mówi Tomasz Kryszkiewicz z komitetu organizacyjnego XV. Letnich Światowych Igrzysk Polonijnych chodzi o wyjątkową akcję: „Spotykają się tu aktywni sportowcy, z tymi byłymi, zawodowcy i amatorzy. Każdy może spróbować swoich sił, np. w bowlingu, badmintonie czy w szachach. Mamy 27 dyscyplin.“

Pierwsze Igrzyska Polonijne odbyły się w 1934 roku. Sportowe spotkanie Polonusów zostało wznowione po 40-letniej przerwie. Teraz odbywa się co drugi rok pod skrzydłami Stowarzyszenia Wspólnota Polska i polskiego ministerstwa sportu.

Foto z reportáže
Foto z reportáže

Jak mówi Tomasz Głowiński ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska w tym roku na miejsce spotkania wybrano stolicę Dolnego Śląska: „Dolny Śląsk co najmniej rok starał się o to, aby 15. edycja Igrzysk była wyjątkowa. Oznacza to także ponoszenie związanych z tym kosztów. A tu należy dodać, że to przede wszystkim dolnośląski samorząd spełnił najśmielsze oczekiwania.“ Zadowoleni byli wszyscy uczestnicy. Między innymi i licząca sto osób drużyna reprezentująca Polaków z Zaolzia. Atmosfera i zakwaterowanie przypominające akademik podobały się Piotrowi Szarzecowi, jego bratu Ryszardowi – rozgrywki: „Tu na Igrzyskach mamy taki rodzinny urlop. Mamy tu jeszcze brata, który startuje w badmintonie, a mama gra ze mną w tenisa.“

Foto z reportáže
Foto z reportáže

 

Choć drużyna zaolziańska powróciła z wieloma medalami, to wszyscy wspólnie podkreślali, że najważniejsze nie jest zwycięstwo. „Po każdych Igrzyskach obiecujemy sobie, że to po raz ostatni. Ale kiedy nastaje czas przed odjazdem, to człowiek po prostu musi. Dlatego, że tu jest taka atmosfera, jak nigdzie indziej“ - mówi stojący na czele drużyny piłkarskiej Zbigniew Worek. Jego słowa potwierdza i trener Stanisław Kluz. „Najważniejsze jest, że i młodzi nabiorą ochoty, by tu przyjechać. Już teraz zgłaszają chęć uczestniczenia w kolejnych Igrzyskach.“ Następną okazją do sportowych wyczynów będą Polonijne Igrzyska Zimowe. Ich uczestnicy spotkają się na przełomie lutego i marca przyszłego roku w Beskidach.