Sluneční hodiny mohou zdobit rodinný dům i náměstí

Boršov nad Vltavou – Jan Zeman z Boršova nad Vltavou je vystudovaný historik, od podzimu zastává funkci starosty, běhá dálkové tratě a vyrábí štukové obrazy. Jeho největším koníčkem jsou však sluneční hodiny.

Hodiny Jana Zemana měří čas například v Sezimově Ústí, Týně nad Vltavou nebo Českých Budějovicích. „Mě těší, že pan Zeman nemá hodiny jenom na zdi, ale že občas popustí uzdu fantazii a udělá i trošičku šílenější sluneční hodiny,“ zdůraznil astronom Miloš Tichý a Jan Zeman doplnil: „Myslel jsem, že je to velice jednoduché. Že se prostě zarazí nějaká tyč do zdi a tam obkreslím, co ukazuje stín. Samozřejmě jsem hned poznal, že tomu tak není.“ Základními pomůckami pana Zemana jsou buzola, vlastnoručně vyrobený úhloměr a hvězdářská ročenka. Výroba slunečních hodin je jeho velkým koníčkem, věnuje se mu už 15 let. „Musíme znát přesnou zeměpisnou polohu a také sklon terénu, orientaci terénu, sklon zdi, jestli je rovná, nebo není,“ podotkl Miloš Tichý.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

První sluneční hodiny, které pan Zeman vyrobil, zničila sova. A nestojí už ani dům, na kterém byly. Jeho hodiny však zdobí už víc než 20 míst, hlavně v jižních Čechách. Nejvíc hrdý je na ty, které zdobí náměstí v Sezimově Ústí. „Ty hodiny jsou zvláštní tím, že ukazatelem je socha. Ta drží ve čtyřech metrech žulovou kouli o průměru 20 centimetrů, koule je zároveň modelem zeměkoule. Jejich provedení bylo náročné v tom, že jsou na nakloněné rovině. Vedle časů ukazují zároveň slunovraty a rovnodennosti,“ vysvětlil jejich autor. Na mezinárodní přehlídce slunečních chronografů v Itálii za ně před třemi lety dostal dokonce ocenění. „Hodiny na náměstí v Týně nad Vltavou jsou zase zvláštní tím, že jsem byl požádán, abych hodiny sestrojil na stávající tyč. Ta tyč tam byla zadělána někdy před 250 lety, a když jsem začal oměřovat, zjistil jsem, že její úhel neodpovídá zeměpisné šířce Týna nad Vltavou. Aby ukazovala správně, musel jsem si pohrát s azimutem té stěny. Musel jsem ho přepočítat,“ dodal Jan Zeman a Miloš Tichý poukázal: „Spousta lidí si myslí, že když má počítač a nějakou zeď, že udělat sluneční hodiny zvládnou sami. A pak, když si to namalují, zjistí s hrůzou, že jim to ukazuje špatně.“

Na svém kontě však má pan Zeman také první analamatické, tedy nášlapné, hodiny, kde ukazatelem času je sám člověk, nebo takové, které ukazují čas v různých světových metropolích. Každé další jsou pro něj výzvou. Zpracovaný má dokonce i projekt na měsíční hodiny. Jak sám říká a jak dokládá jeho práce, sluneční hodiny mohou být velmi individuální. Chce to jen nápad.

Pan Zeman chce společně s vedením hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích vytvořit v krajském městě takzvanou vesmírnou stezku. Ta by měla 13 zastavení, na každém z nich by byly nejen informace o planetách, ale také originální sluneční hodiny.

/*json*/{"map":{"lat":48.921965,"lng":14.434407,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.921965,"lng":14.434407,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/