Směna Edelmannova paláce v Olomouci míří k soudu

Olomouc – Případ plánované směny Edelmannova paláce v Olomouci míří k soudu. Znalkyni, která nemovitost pro radnici oceňovala, státní zástupce obžaloval. Za křivou výpověď a nepravdivý znalecký posudek jí hrozí až deset let. Město chtělo palác směnit za pozemky v proluce v Denisově ulici. Pozemek chtěla radnice prodat muzeu umění, které tam připravovalo vybudování Středoevropského fóra. Pokud by smlouva nabyla účinnosti, bylo by město podle policie poškozeno nejméně o 23 milionů korun. Z výměny nakonec sešlo. Historicky ceněný palác se nachází na Horním náměstí naproti radnici a pochází z 16. století. Jsou v něm dva byty a 1 262 metrů čtverečních nebytových prostor.

V posudku znalkyně podle policie hrubě snížila cenu městského paláce a naopak zvýšila cenu soukromého pozemku, za nějž chtěla radnice palác směnit. „V případu byla ve středu podána obžaloba za stejný trestný čin, jak to s návrhem na obžalobu podali policisté. Případem by se měl zabývat olomoucký okresní soud,“ řekl státní zástupce Petr Matoušek.

O směně rozhodli olomoučtí zastupitelé v březnu 2009. Schválili, že Edelmannův palác prodá Olomouc podnikateli z Hanácké realitní kanceláře Miroslavu Barnetovi za 38 milionů korun. Část ceny měl podnikatel uhradit převodem svého pozemku v Denisově ulici, který potřebovalo Muzeum umění Olomouc pro stavbu budoucího Středoevropského fóra. Pozemek o rozloze 395 metrů čtverečních si cenil na 9,5 milionu korun. Město ho pak hodlalo obratem prodat muzeu. S prodejem paláce souhlasilo 32 ze 41 přítomných zastupitelů, osm bylo proti. Postupem zastupitelů, kteří hlasovali pro směnu, se zabývala již dříve policie na základě trestního oznámení. Stíhání však bylo odloženo.

Edelmannův palác v Olomouci
Zdroj: www.olomouc.eu
Autor: Jan Andreáš

Smlouva o převodu paláce byla podmíněna uvolněním dotace ministerstva kultury na projekt Středoevropského fóra. Dotaci však nezískal. Palác tak nakonec zůstal městu. Platnost smlouvy vypršela na konci června. Středoevropské fórum bylo slavnostně založeno v červnu 2008 za přítomnosti ministrů a státních tajemníků z ČR, Polska, Maďarska a Slovenska. Cestu projektu zkřížily nejen problémy s pozemky, ale především fakt, že neuspěl v soutěži o půlmiliardovou dotaci z evropských fondů. V kulturním centru v architektonicky odvážné budově měla být vystavena moderní výtvarná díla z celé střední Evropy.