Prahu brázdí „tajné“ policejní passaty

Praha – Už druhý den se v ulicích Prahy pohybuje několik rychlých civilních aut dopravní policie. V rámci mezinárodní dopravně-bezpečnostní akce zaměřené na nepřiměřenou rychlost kontrolují řidiče v metropoli. Jen během včerejška posádky policejních passatů zkontrolovaly více než sto řidičů, sedmnáct jich pokutovaly. Akce končí dnes večer.

Do Prahy přijelo pět aut z různých krajů republiky. „V rámci celorepublikové akce Tipspol byli přizváni policisté z takzvaného auta týmu, kteří nám pomáhají v Praze dohlížet na provoz,“ řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Včera tyto hlídky rozdaly sedmnáct pokut za překročení povolené rychlosti za bezmála 20 tisíc korun. Nejtěžší nohu na plynovém pedálu měla žena za volantem citroënu. „Řidička po Jižní spojce projížděla ve 122kilometrové rychlosti tam, kde byla nařízená osmdesátka,“ upřesnila Kropáčová.

Rychlost není to jediné, co dopravní policisté sledují. Řidiče pokutovali za jízdu bez pásů, technický stav vozu, v devíti případech i za telefonování. U jednoho řidiče zjistili necelé promile alkoholu v krvi. Podařilo se jim také dopadnout muže, po kterém pátrala německá policie.

Vnitřní vybavení policejního vozu
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Policejní vozy Volkswagen Passat R 36 mají výkon 299 koní a jsou schopny dosáhnout rychlosti mezi 280 a 290 kilometry za hodinu. Auto je proti běžným služebním vozům navíc vybaveno měřicím zařízením se dvěma kamerami, které dokumentují situaci před i za autem a zároveň měří rychlost. Celkem policie nakoupila šestnáct takových vozidel.

Řidiči by se měli připravit na to, že se rychlá policejní auta v ulicích metropole v příštích týdnech objeví znovu. Tak jako každý rok se policisté hodlají vzhledem ke končícím prázdninám zaměřit také na hlavní tahy, po kterých se lidé vracejí z dovolených.