V Praze se koná světový šampionát v balutu - dánské verzi kostek

Praha – V Praze probíhá až do neděle mistrovství světa v nepříliš obvyklé hře: balut je dánskou národní tradicí a jde o speciální verzi hry v kostky. Šampionátu se tak zúčastnili jen Dánové, do Prahy jich dorazilo 260. Účastníci byli rozděleni do 49 týmů podle zemí, ve kterých žijí. Hráči měli sraz včera na Staroměstském náměstí, odkud se vydali na pochod do Obecního domu, kde se odehrávala vlastní soutěž. Hráči byli oblečeni do týmových uniforem a doprovázel je vojenský pochodový orchestr.

Hra balut má v Dánsku asi čtyřicetiletou tradici. Název je odvozen od kachních vajec a svůj původ má na Filipínách. Hraje se s pěti kostkami, kterými se hází najednou a výsledky se zapisují. Vítězství ve hře získá ten, komu dají všechny kostky stejné číslo. Důležité je také předem uhádnout, kolik balutů, tedy stejných čísel na všech kostkách, ve hře padne.   

„Vítězství je hodně závislé na štěstí. Záleží na tom, jak komu padnou kostky, nelze ani předem říct, kdo je favoritem,“ podotkl jeden z pořadatelů mistrovství. „Jedna hra trvá asi hodinu, celkem hrajeme šest her, takže je to skoro na celý den,“ dodal. Vítěz si odveze 3 000 eur (přes 70 tisíc korun).   

V České republice zůstávají týmy do neděle a mají připravený bohatý program, kromě pražských restaurací a klubů navštíví třeba zámek Zbiroh. 

Balut hrají dánští muži žijící v zahraničí, kteří jsou většinou bez svých rodin, a proto se při hře velmi často pije pivo. V Praze pravidelně hraje parta asi dvaceti Dánů a ti se ke své hře scházejí v baru. Před českou metropolí už světový šampionát hostila třeba Velká čínská zeď, opera v Sydney nebo Tadž Mahal v Indii. Příští ročník se bude konat na ostrově Borneo.