Karlovy Vary se nakonec kvůli KV aréně soudit budou

Karlovy Vary – Městská rada v Karlových Varech rozhodla, že se bude město plně angažovat ve sporu o vlastnictví multifunkční KV arény. Podle radních prý byla zakázka předražená o více než 100 milionů. Žalobu nechal vypracovat tehdy ještě náměstek primátora Jiří Kotek, pak ho ale zastupitelé odvolali a primátor se dokonce zajímal o stažení žaloby s tím, že jí Kotek na městské radě dostatečně neprojednal. Teď ale vedení města otočilo, podle primátora by soud mohl začít během podzimu.

Podle radního Otmara Homolky (OCJJ) město v žalobě zpochybnilo smlouvu o dílo, která je prý podle tehdejšího zákona o veřejných zakázkách neplatná. Na stavbě se podílely firmy Syner, Baustav a Metrostav, jejich zástupci prý ještě nebyli vyzváni, aby se k obsahu žaloby vyjádřili. Mluvčí Syneru Ondřej Paclt podotkl, že se ještě s takovým druhem žaloby nesetkali, je prý ale přesvědčen, že smlouva platí. 

Primátor Petr Kulhánek vysvětluje změnu postoje města tím, že se ještě dopracovávaly právní analýzy: „Já jsem se se všemi informacemi velmi detailně seznámil a vyhodnotil jsem, že je účelné pro město, aby v tomto sporu pokračovalo.“ Bývalý primátor Karlových Varů Werner Hauptmann (ODS) ovšem tvrzení, že byla hala předražená, odmítá. Rozpočet prý hlídaly desítky úředníků i politiků a také na základě dotačních titulů je přesvědčen, že účetnictví dopadlo dobře. 

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

0Výběr stavebních firem pro KV arénu provázela dnes už legendární „karlovarská losovačka“ - dvouapůlminutový snímek na serveru Youtube.com dokazuje, že organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji. Losující to komentoval tak, že jsou lístky slepené, a nemůže je proto v osudí oddělit. Všemu přihlížela notářka, kterou mužovo počínání rozesmálo.

Kvůli výběru firem město potrestal antimonopolní úřad půlmilionou pokutou, když výběr uchazečů označil za netransparentní. ÚOHS udělil Varům jednu z nejvyšších pokut za zadávání veřejných zakázek, později její výši potvrdil i Nejvyšší správní soud.