Nová čtvrť v Českých Budějovicích nevznikne

České Budějovice – Na místě kasáren Čtyři Dvory v Českých Budějovicích nevznikne obchodní a vilová čtvrť. Společnost, která získala patnáctihektarový pozemek do nájmu, od plánovaného záměru ustoupila. Už však stihla strhnout staré budovy a pokácet stromy. Tvrdí, že ji to stálo 35 milionů korun, které teď chce od města. Radnice ale firmě 4 Dvory nic platit nehodlá. Hledá však nové využití pro někdejší kasárny. Na místě může vzniknout odpočinková zóna.

V oblasti kasáren Čtyři Dvory měly vyrůst vily a bytové domy, škola, sportoviště i náměstí – celá nová čtvrť. Společnost 4 Dvory chystala třímiliardovou investici, kterou však neuskutečnila. Tvrdí, že její práce komplikovala radnice, od níž teď chce 35 milionů, které firmu stála pětiletá příprava projektu. „Chceme městu vyhovět, v této chvíli to opouštíme,“ sdělil manažer projektu 4 Dvory Václav Meškan.

Zástupci magistrátu už jednají se společností 4 Dvory o ukončení smlouvy. Zda město firmě zaplatí – popř. kolik –, dnes nechtěl nikdo říci. „Ekonomická jednání jsou velmi složitá,“ řekl pouze primátor Juraj Thoma. Proti jakýmkoli nárokům společnosti 4 Dvory se však jasně postavili majitelé historických domů. „Město nemá žádný důvod, aby platilo. Firma šla do rizika,“ upozornil Karel Pražák ze Sdružení majitelů historických domů.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Město už představilo novou vizi budoucnosti okolí čtyřdvorských kasáren – v oblasti má vzniknout odpočinková zóna, její zřízení má stát asi 70 milionů korun. Sdružení Jihočeské matky záhy poukázalo na to, že změna plánů mohla přijít dřív a jejich realizace tak mohla být levnější. „Kdyby se tam nechaly stromy a nevyrubaly se, už tam mohl dávno park být,“ uvedla Monika Wittingerová Machová ze sdružení.

Ukončení jednoho ze tří ambiciózních projektů podle českobudějovického magistrátu rozhodně neohrozí ty zbylé – Kaplického koncertní síň Rejnoka ani hokejovou halu Jaroslava Pouzara.