Protestního pochodu ve Varnsdorfu se zúčastnilo asi 500 lidí

Varnsdorf – Ve Varnsdorfu se konala další demonstrace proti nepřizpůsobivým obyvatelům. Krátce po 16:00 se na náměstí sešlo asi 200 lidí, kteří se po chvíli vydali na pochod k ubytovně Sport, která je podle organizátorů problémová. Během pochodu se dav protestujících rozrostl na zhruba 500 lidí. Policie vzápětí demonstrujícím zamezila přístup do problematických lokalit, aby zabránila případným střetům. Zhruba po hodině se pak dav začal rozcházet a celá akce se obešla bez násilností.

Svolavatel demonstrace Lukáš Kohout hned při jejím zahájení na náměstí vyzýval přes megafon lidi k pochodu do problémových lokalit, což dav po pár minutách udělal. Policie ale postupně uzavřela všechny přechody přes říčku Mandavu, kterou využila jako přírodní překážku, a dav do problémových lokalit nepustila. Dav se poté rozptýlil k jednotlivým mostům, začal diskutovat s policisty a zhruba po hodině se začal rozcházet.   

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí

Reportáž Petry Tachecí

U23: 02.09.2011

Nepokoje na Šluknovsku tématem Událostí, komentářů

Vstup Štěpánky Martanové

Štěpánka Martanová živě z Varnsdorfu

Kohouta policisté po zhruba 20 minutách zadrželi a naložili do mikrobusu. „Byl předveden kvůli neuposlechnutí výzvy a porušování shromažďovacího práva,“ uvedla policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Kohoutovo jednání tedy zřejmě bude klasifikováno jako přestupek. Kohout je známý řadou mystifikací či provokací, mimo jiné proslul jako falešný asistent bývalého poslance Jana Kavana.

Na rozdíl od předešlé akce v Rumburku se pochodu prakticky neúčastnili sympatizanti krajní pravice, drtivou většinu v davu měli místní. Ti si vesměs vykládali policejní manévry jako další příkoří, kterému musí být majoritní společnost ve Šluknovském výběžku vystavena. „Cikány chrání, ale když mají chránit na ulicích nás, tak tu nejsou,“ podotkla asi čtyřicetiletá žena, která vyšla do průvodu i se svými dětmi. Podobné výkřiky se ozývaly z davu prakticky neustále. 

Policistů je ve městě přes 300, tedy podstatně více než při poslední demonstraci před týdnem, kdy se ve městě sešlo na 200 lidí. Na rozdíl od minulého pátku měl dnes organizátor demonstraci řádně ohlášenou, pochod ovšem povolený nebyl. Policisté nakonec dav rozhánět nemuseli, jen před ubytovnou Sport ho zatlačili na chodník, aby po desítkách minut dohadů umožnili obnovení dopravy. „Snažili jsme se situaci řešit tak, abychom nemuseli dav násilím rozhánět, i protože v něm bylo dost žen a dětí,“ dodala policejní mluvčí.    

Policie v Sasku zesílí o víkendu kontroly u hranic s Českou republikou. Zaměří se na německé pravicové extremisty, kteří by mohli podpořit české radikály při demonstracích proti Romům na Šluknovsku. Podle regionálního deníku Neue Presse to oznámil mluvčí saského ministerstva vnitra Lothar Hofner. Zítra se má totiž ve městě uskutečnit další demonstrace, kterou tentokrát svolává prostřednictvím internetu nacionalistické hnutí Svobodná mládež. Policie chystá stejná opatření jako na dnešek.