Dalibor si zazpívá v Divoké Šárce

Praha – V přírodním amfiteátru pražské rezervace Divoká Šárka se již posedmé odehraje opera. Sólisté a orchestr Národního divadla a Státní opery spolu s Kühnovým smíšeným sborem uvedou dílo Bedřicha Smetany Dalibor. Vracejí se tak k tradici dvacátých let minulého století, kdy se zde operní kusy běžně hrály. Představení začne ve 14:00.

Smetanův Dalibor není již deset let v repertoáru ani Národního divadla, ani Státní opery. Organizátoři dnešního představení se to snaží nahradit alespoň v prostředí přírodní rezervace Divoká Šárka. S nezvyklými divadelními podmínkami se tak musí vypořádat jak produkce, tak tvůrci. „Nemáme žádné svícení, nikdo nedojde na žádné značky. Tady je to otázka improvizace, takže se očekává, že tu a tam někdo zakopne,“ přiznává režisérka Jana Divišová.

Zpěváci se už odpoledního představení v přírodě nemohou dočkat. „Pro mě je to v přírodě vždycky hezčí. Je to samozřejmě kulisou těch stromů, zelení a větrem. Nemusí tu být žádné ventilátory,“ libuje si sólista Národního divadla Luděk Vele.

Video Reportáž Evy Němcové
video

Reportáž Evy Němcové

Ve dvacátých letech minulého století v Šárce fungovala letní scéna Národního divadla. To však přírodní amfiteátr, do jehož hlediště se natěsnalo na 18 tisíc lidí, vypadal úplně jinak. Divadelníci měli k dispozici skladiště kulis a šatny, byl tu také prostor pro orchestr. I akustika zněla díky zalesněným svahům a zděným kulisám jinak. V představeních hrály ovce a kozy místních chovatelů. Letos se v Daliborovi objeví živí koně.