Jablonné nad Orlicí zahájilo výstavu o životě politické vězenkyně

Jablonné nad Orlicí - Dagmar Šimkovou, politickou vězenkyni z padesátých let, připomíná výstava, která začala v Jablonném nad Orlicí. Lidé se díky ní mohou seznámit s osudem ženy, kterou komunisté v roce 1952 uvěznili a která za mřížemi prožila čtrnáct let. Později žila v emigraci a zemřela v Austrálii v roce 1995. Expozice je vícejazyčná a potrvá do poloviny října. Z Jablonného by se pak měla přestěhovat do Kanady, Austrálie a Lucemburska.

Dagmar Šimková se po únoru 1948 zapojila do protikomunistických aktivit. Rozmnožovala letáky a posměšné karikatury představitelů tehdejšího režimu a mimo to také ukrývala lidi, kteří zběhli z vojny. Za to vše ji pak ve třiadvaceti letech čekalo vězení. „Obě jsme měly útěk z vězení. Byly jsme v Pardubicích na izolaci pro útěkáře a tam jsme se poznaly,“ říká bývalá spoluvězeňkyně Dagmar Šimkové Irena Vlachová. „Zapomnění je pro nás ta nejhorší věc, z toho důvodu jsme celou tuto akci udělali. Je potřeba, aby si co nejvíce lidí uvědomilo, co se dělo v 50. letech,“ řekl iniciátor výstavy Jan Vaněk.

Výstava mapuje celý život Dagmar Šimkové. K vidění jsou zde dobové fotografie, dopisy z vězení i vězeňské dokumenty. Část je věnovaná i knížce nazvané Byly jsme tam taky, která je vzpomínkou Dagmar Šimkové na roky strávené za mřížemi. „Knížku poprvé v roce 1980 vydali manželé Škvorečtí v Torontu ve svém vydavatelství 68 Publishers,“ dodává autorka výstavy Pavlína Kourová. Podle knihy se připravuje také hraný film. Ten chystá režisérka Monika Elšíková.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka