Brandýs n. L. má nové vedení - ODS a TOP 09

Brandýs nad Labem - Město Brandýs nad Labem povede nová menšinová koalice tvořená ODS a TOP 09 s podporou dalších dvou zastupitelů, jeden je z ČSSD, druhý z SNK. Dohromady tak má v jednadvacetičlenném zastupitelstvu 12 hlasů. Nahradila koalici ODS, SNK a ČSSD, která se rozpadla. Novým uvolněným místostarostou se stal Jiří Nekvasil (TOP 09), neuvolněnou místostarostkou pak Nina Nováková (TOP 09). Starostou zůstává Ondřej Přenosil (ODS).

Radnici od voleb řídila ODS se šesti mandáty s SNK a ČSSD, jež měly po třech křeslech. Rozpadem brandýské koalice vyvrcholily několikatýdenní spory mezi jednotlivými členy. Místostarosta rezignoval již v červenci. Novou městskou radu tvoří tři zástupci ODS, dva za TOP 09, jeden za SNK a jeden za ČSSD. Starostu samospráva nevolila. Nově vzniklá koalice nebude podepisovat koaliční smlouvu.

Zastupitelé nejprve museli odvolat původní radu, pak určovali, kolik členů bude nová rada mít. Návrh na snížení počtu členů ze sedmi na pět ale neprošel. Zastupitelé pak zvolili místostarosty a další čtyři radní. Volbu sledoval plný sál obyvatel města, tedy zhruba 100 lidí.

První problémy začaly už začátkem července, kdy odstoupil místostarosta Milan Vávra (ODS). Podle jeho stranického kolegy, starosty Brandýsa Přenosila, se Vávra rozhodl rezignovat, aby uklidnil situaci. „Ta je zneklidněná v rámci koaliční spolupráce. Pro některé naše partnery nebyla jeho osoba přijatelná,“ uvedl před časem Přenosil.

V jednadvacetičlenném zastupitelstvu má ODS šest mandátů, TOP 09 čtyři mandáty, ČSSD a SNK má tři zastupitele, KSČM a VV mají po dvou křeslech a jednoho zastupitele má i Strana zelených.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké