Největší nízkoenergetická dřevostavba v republice je v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – Mariánské Lázně otevřely největší dřevěnou a nízkoenergetickou mateřskou školu v Česku. Radnice ji nechala postavit na místě bývalé sídlištní školky, kterou chtěla původně zrušit. Zasáhli tehdy ale rodiče s peticí a dnes jsou spokojeny obě strany.

Nová školka zaujme svou fasádou už z dálky, její obložení je z modřínu. Uvnitř je jedna centrální hala, kde se mohou děti najíst. Okolo je pak dvanáct místností. Šest z nich jsou třídy pro děti, zbytek kanceláře, zázemí pro učitelky a moderně vybavená kuchyň. „Budova je vlastně největší nízkoenergetickou dřevostavbou v republice. Máme tady úžasné vzdušné, čisté a krásné prostory,“ uvedla ředitelka MŠ Úšovice Yvetta Kučerová. Stavba školky trvala rok, město za ni zaplatilo 60 milionů korun. V ceně je zahrnuta i demolice původní budovy, typická socialistická sídlištní stavba byla už v havarijním stavu. „Jednalo se o stavbu, kde byly použity nebezpečné materiály jako třeba azbest. Provoz té školky byl energeticky velmi náročný,“ prohlásil starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král (ODS).

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Na jaře roku 2008 přitom hrozil úplný zánik školky. Město ji chtělo zbourat a pozemky prodat, rodiče proti tomu bojovali peticí. A to se jim povedlo, teď jsou z nové budovy nadšené obě strany. „Zvažovaly se různé alternativy na jiných místech. Nakonec správně zvítězilo rozhodnutí, že škola bude postavena na místě zbourané školky,“ potvrdil starosta Král a rodiče dětí ze školky doplňují: „Je to větší a hezčí. Paráda, vážně super, malý je spokojený, začal tady chodit do školky.“ Nová budova mateřské školy umožnila navýšit kapacitu až na 150 dětí, to je zhruba o polovinu více než původní předškolní zařízení. „Co se nám podařilo a na co jsme pyšní? Otevřeli jsme třídu pro děti s handicapem,“ dodala Yvetta Kučerová.

Nová školka nyní navýšila i počet pracovních míst, o děti se tu stará 20 pedagogických a provozních zaměstnanců.

/*json*/{"map":{"lat":49.964728,"lng":12.701233,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.964728,"lng":12.701233,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/