Chrudim se mění v centrum baroka, otevřela muzeum

Chrudim – Město Chrudim dnes v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa otevřelo Muzeum barokních soch. Přestavba zchátralého kostela ze 17. století v centru města na muzeum přišla na téměř 100 milionů korun, z nichž přes 40 procent uhradila dotace Evropské unie. Chrudim si slibuje, že muzeum do města přiláká vedle milovníků barokního umění i další turisty.

„Muzeum barokních soch nabízí unikátní tři desítky dřevěných a kamenných soch, které pocházejí ze 17. a z první poloviny 18. století,“ uvedl chrudimský místostarosta Roman Málek (KDU-ČSL). Muzeum bude do konce října otevřeno denně od 09:00 do 17:00. V listopadu a v zimních měsících bude otevřeno o víkendech a státních svátcích.

Sochy si město vypůjčilo od farností, případně z dalších kulturních institucí. V Chrudimi by měly zůstat čtyři roky. Pak se vrátí na původní místa a experti vytipují další barokní díla pro restaurování a následné vystavení. „Sochám to rozhodně pomůže, protože pro malé farnosti a obce je to (restaurace) nedosažitelné,“ podtrhla jeden z důležitých přínosů muzea restaurátorka Hana Vítová.

Luboš Jelínek,  iniciátor projektu:

„Jsou tady naši sochaři Zechpauer, Rohrbach, ale samozřejmě jsou zde i ukázky toho nejlepšího barokního sochařství – Matyáše Bernarda Brauna.“


Muzeum mělo podle původních plánů otevřít už v červnu

Konečná cena téměř 100 milionů korun byla přibližně o polovinu vyšší, než počítal původní projekt. Původní rozpočet 67 milionů korun se zvýšil kvůli požadavkům památkářů, změnám projektu a vybavení. Například místo původně navržené audiovizuální místnosti, kde mělo být několik velkých obrazovek za desítky tisíc korun, vzniklo po změnách digitální kino za více než deset milionů korun.

Nové vedení radnice se snažilo konečnou cenu snížit, například změnou soutěží na některé práce. Otevření muzea se tak opozdilo. „Zdržení o dva měsíce a otevření po sezoně sice není ideální, ale s ohledem na úspory okolo sedmi milionů korun oproti plánům se jeví jako velmi rozumné,“ uvedl místostarosta Málek.

Muzeum barokních soch v Chrudimi
Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum není významné jen z regionálního pohledu

Cílem nově otevřeného muzea je kvalitní a atraktivní formou šířit povědomí o této významné tradici barokního sochařství v Česku a dále ji popularizovat. Podle odborníků dosáhlo české barokní sochařství na evropskou špičku. Nové chrudimské muzeum tak má silně nadregionální význam a Chrudim se díky němu může zařadit mezi evropská muzejní města.

Kapucíni kostel užívali do roku 1948. Do počátku 70. let minulého století byla možnost na Velikonoce navštívit v suterénu kostela instalovaný pašijový soubor soch. Později kostel využívalo město jako skladiště školního nábytku či nepotřebných rekvizit z divadla.