Opočno bude mít místo nemocnice polikliniku

Hradec Králové – Již jednou uzavřená nemocnice v Opočně by měla znovu, i když jenom částečně, sloužit pacientům. Kraj zde totiž počítá se vznikem polikliniky, jejíž fungování by mělo zajišťovat město. Oslovení obyvatelé Opočna toto rozhodnutí vítají. Netají se však tím, že by raději ve městě znovu viděli plnohodnotnou nemocnici.

Loni v létě personál nemocnice i obyvatelé Opočna protestovali proti zrušení chirurgického oddělení. Nepomohlo to. Chirurgii Královéhradecký kraj kvůli úsporám uzavřel, stejně jako další lůžkové části. Většina budov zůstala nevyužitá. Pacienti musejí jezdit do Náchoda nebo Rychnova nad Kněžnou. „Pro mě je to do Náchoda i Rychnova příliš daleko,“ říká jeden z obyvatel Opočna. „Je to problém, nemocnice tady chybí,“ přizvukuje druhý. 

Protože radnici současný stav nevyhovuje, oslovila kraj s nápadem, aby v části nevyužívaného areálu vznikla alespoň malá poliklinika. Krajští radní souhlasili. „Kraj investuje do té budovy tři miliony korun. Chceme, aby zde vznikly důstojné podmínky pro lékaře i pacienty,“ uvádí mluvčí Královéhradeckého kraje Jiří Hošna. „V poliklinice by měl fungovat rentgen, měli by zde být ortopedi, cévní doktor, chirurgie, gynekologie i plicní lékař,“ vyjmenovává starosta Opočna Štěpán Jelínek.    

Opočenská radnice se přitom stále nevzdává myšlenky, že se město jednoho dne znovu dočká nemocnice. I když by nemusela být krajská, jak tomu bylo, ale třeba soukromá. „Pokud se změní postoj pojišťoven a ekonomická situace státu, tak by tady nemocnice opět mohla fungovat,“ věří Štěpán Jelínek. 

Město by polikliniku rádo otevřelo na začátku příštího roku.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka