Žďár nad Sázavou chystá kvůli sníženým dotacím ústavní stížnost

Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou z vlastního rozpočtu výrazně dotuje výkon státní správy. Letos bude muset na fungování státních úředníků ze svého vynaložit asi 8 milionů korun. Stát totiž snížil dotace na výkon státní správy o více než 17 procent. Městu se to nelíbí a připravuje ústavní stížnost.

Městské úřady pro stát zajišťují řadu činností, přes registraci vozidel, vystavování řidičských průkazů a dalších dokladů až po vedení agendy stavebního či živnostenského úřadů. Po snížení dotací na výkon státní správy teď ale musí řada měst hledat finance na svou činnost ve vlastních peněženkách. „Dopočítali jsme se, že letošní bilance bude záporná, a to ve výši cca 8 milionů korun. To by znamenalo z 80 zaměstnanců, kteří vykonávají státní správu na úřadě, polovinu propustit, což je nereálné,“ říká Jan Havlík, tajemník Městského úřadu Žďár nad Sázavou.

Podobně jsou na tom i ostatní městské úřady na Vysočině. Už loni snižovaly úředníkům platy a propouštěly zaměstnance. Peněz od státu se jim však stále nedostává. Čím větší správní obvod, tím větší dluh. Ministerstvo financí vzkazuje, že tajemníci by měli být lepší manažeři.

Žďárská radnice se chce svých peněz domáhat i žalobou. Starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová tvrdí, že postup státu je i v rozporu s evropskou chartou místních samospráv, a už má připravenou ústavní stížnost. „Dluží nám stát a my to za něj doplácíme a chceme vědět, jak to bude do budoucna. Myslíme si, že je potřeba se této částky domáhat velmi důrazně, protože tento trend nemůže být trvalý,“ dodává. O ústavní stížnosti definitivně rozhodnou zastupitelé Žďáru nad Sázavou na svém říjnovém zasedání.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka