Most v Šemnici bude kvůli špatnému stavu uzavřen

Šemnice - Kvůli havarijnímu stavu musí Karlovarský kraj uzavřít most přes Ohři v Šemnici. Obec se tak rozdělí na dvě části, což zkomplikuje život obyvatelům i chatařům. Kraj chce most opravit, ale zatím nemá peníze. Šemnická radnice proto hledá náhradní řešení. Most by měl být uzavřený pro veškerou automobilovou dopravu, pěším by zůstal přístupný.

Šemnický most přes Ohři se podle Karlovarského kraje musí pro veškerou automobilovou dopravu uzavřít. Vyplývá to z mimořádné technické prohlídky mostu, která proběhla na konci srpna. „Most je bohužel v tak špatném technickém stavu, že neumožňuje provoz ani osobních automobilů, ocelová konstrukce už nepřenáší dynamické rázy tak, jak by měla,“ říká náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil.

Most byl původně postaven jako provizorní pro vojáky. Slouží ale už téměř 60 let. Jeho uzavírka zkomplikuje život stovkám obyvatel a chatařů. Kvůli objížďkám se jim třeba cesta do Ostrova nebo Karlových Varů prodlouží až o 10 kilometrů.

Most v Šemnici
Most v Šemnici

Problém s dopravou bude řešit i statek v Boru, který má pozemky na obou březích Ohře. „Zajišťujeme krmení veškerému dobytku, který máme přes řeku, máme tam asi 600 kusů. Polovina našich zaměstnanců se dopravuje přes tento most do práce,“ říká zástupce statku Bor Vladimír Matějů. „Nedokážu si to v tuhle chvíli představit, uděláme maximum pro to, aby se to nějakým způsobem řešilo, bavili jsme se na zastupitelstvu i o provizorním mostě typu povodňového pontonu,“ říká starosta Šemnice Vladislav Tůma.

Kdy začne rekonstrukce a jak dlouho uzavírka potrvá, zatím není jasné. Kraj odhaduje náklady na opravu na 45 milionů korun. „Rozpočet Karlovarského kraje s touto částkou bohužel nepočítal a budeme muset hledat zdroje,“ říká Navrátil. Kraj původně plánoval i stavbu nového mostu, asi 200 metrů níže po proudu řeky. Podle projektu by ale stál více než sto milionů korun.