Mláďata vzácného orla jsou v péči ornitologů

Bublava – Stanice pro handicapované živočichy v Bublavě na Sokolovsku se stará o dvě mláďata vzácného orla mořského. Odhaduje se, že na území Česka v současné době žije asi 30 párů. V Karlovarském kraji jsou dvě hnízda. Asi tříměsíční mládě se dostalo do stanice s tak poškozeným pařátem, že bylo nutné jeho tři prsty amputovat. Podle veterináře to má na svědomí nastražená past.

Původce poškození by mohl dostat nemalou pokutu. K tomu je ale potřeba ho najít a prokázat úmysl. Šance je malá. Ornitolog CHKO Slavkovský les Pavel Řepa upřesnil, že u podniku může hrozit až milionová pokuta, u soukromé osoby může činit desítky tisíc korun.

O měsíc dřív než orel s poškozeným pařátem pobývá v sousední voliéře jeho nejspíš jediný sourozenec. Z nějakého důvodu opustil hnízdo a neumí létat. Naučit se to a dostat šanci na návrat do volné přírody může jedině ve speciální voliéře. Ta, kterou tady mají, je pro orla příliš malá.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

„Orel se nejdříve musí dokrmit a pak musí být umístěn do speciální voliéry, kde by se rozlétal,“ sdělil Vladimír Tomáš Smolík ze Stanice pro handicapované živočichy Drosera. Poškozený dravec takovou šanci nedostane. Dožije v péči člověka.