Klisny Převalského z pražské zoo uspěly u mongolských hřebců

Praha – Posilování populace koně Převalského v Mongolsku se pražským zoologům daří. Čtveřici zvířat, které do Asie poslala zoologická zahrada hlavního města, se v novém domově dobře daří, čilý zájem o dvě klisny mají i místní hřebci. Jeden z nich dokonce přišel na návštěvu do aklimatizačního výběhu, překonal přitom i elektrický ohradník.

Zdroj: Zoo Praha Autor: Jana Ptačinská Jirátová

První zprávy, které o svých odchovankyních dostala pražská zoo od vedoucí reintrodukčního projektu Claudie Fehové, přitom vzbuzovaly pochybnosti, jak se čtveřici koní Převalského bude v Mongolsku dařit. Dvě klisny se vzájemně napadaly, místní zoologové proto museli jednu z nich oddělit od zbylých zvířat.

Situace se ale nakonec ustálila a „přistěhovalci“ z Prahy si začali rychle zvykat na nové prostředí. Nejprve se pokusil jeden z hřebců, který se skupinou přijel, pářit své dvě spolucestovatelky, vzápětí jeho zájem napodobili i místní koně. „O české klisny začali jevit zájem tři místní hřebci, kteří v minulosti přišli o své harémy a nyní jsou v mládenecké skupině. Podle hlášení rangerů se jednomu z těchto hřebců dokonce podařilo přeskočit hrazení, přestože byl zapnutý elektrický ohradník. Ve výběhu pražských klisen strávil jen chvíli, poté se z něj zase dostal zpátky ven, což prý se dosud nikdy nestalo,“ přiblížila mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová.

Čtyři koně z Česka se mohou už brzy dostat do volné přírody. Mongolští chovatelé chtějí do konce září rozhodnout, kdy je pustí z aklimatizačního výběhu.

Koně Převalského – poslední přežívající druh divokých koní – se v Mongolsku pokoušejí vrátit do volné přírody. Z ní totiž v polovině minulého století takřka vymizeli. Pražská zoologická zahrada, která vede plemennou knihu koní Převalského, spolu s několika dalšími světovými institucemi, se postupně snaží populaci divokých koní zachránit prostřednictvím svých chovů, jejichž zástupce průběžně posílá do Asie.