Praha bude mít „rozklikávací“ rozpočet, turnikety v nedohlednu

Praha - Transparentní rozpočet, který by si lidé mohli „rozkliknout“ na internetu, plánuje pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle jeho návrhu by tak každý občan mohl mít přehled o veškerém hospodaření města. Primátor to chce přednést na probíhajícím zasedání zastupitelstva. Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) zde dnes mimo jiné oznámil, že vedení Prahy se nehodlá v nejbližší době zabývat záměrem na znovuzavedení turniketů do metra, který v minulých týdnech předložil pražský dopravní podnik. Primátor Svoboda označil projekt turniketů za ekonomický hazard.

Městský rozpočet se podle Březiny nejdříve musí vyrovnat se závazky dopravního podniku z minulých let, které se týkají nákupu nových tramvají a autobusů. „Tato věc není na pořadu dne, nejdřív se vypořádejme se závazky z minulých let a pak se můžeme bavit o nějakých rozvojových projektech,“ uvedl náměstek zodpovědný za pražskou dopravu. "Dopravní podnik bez vedení města a bez rady takovýto projekt nikdy nerozjede. Máme smlouvu s dopravním podnikem a já nebudu platit v kompenzaci i turnikety, dodal s tím, že je vůči projektu turniketů stále skeptický.

Bohuslav Svoboda, pražský primátor:

„Jsem proti. Vnímám to jako ekonomický hazard. Všechny ty studie, které si nechal dopravní podnik udělat, mě nepřesvědčují o tom, že návratnost je tak krátká.“ 


Podle studie, kterou si pražský dopravní podnik nechal zpracovat, bude zavedení turniketů stát 1,49 miliardy korun. Další náklady by si ale zřejmě vyžádalo kompletní přebudování automatů na jízdenky a označovačů v povrchové dopravě. Pokud by s nimi město souhlasilo, jejich budování by mohlo začít v roce 2013, fungovat by podle ředitele podniku Martina Dvořáka měly začít o dva roky později.

Happening proti turniketům v metru
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Hlavním důvodem projektu je podle Dvořáka zvýšení výnosů z prodeje jízdného. Podnik si od turniketů také slibuje to, že se v metru sníží počet bezdomovců a „problematických osob“. Dopravní podnik hlavního města Prahy projekt na zavedení turniketů zpracoval už před několika lety, tehdy náklady odhadoval na 3,5 miliardy korun.

V transparentním rozpočtu bude mít každá veřejná zakázka rodný list

Projekt transparentního rozpočtu by mohl být v plné funkci na jaře příštího roku, některé novinky by mohly být spuštěny už v listopadu. „Vyžaduje to právní přípravu, protože půjde o hospodářské údaje o firmách a musí být naprosto jasno, za jakých podmínek lze tyto údaje zveřejnit,“ řekl Svoboda. V novém systému dostane každá veřejná zakázka tzv. „rodný list“, kde bude jasně uvedena soutěžní cena, realizační cena, bude možno sledovat vývoj a průběžné investice.

Návrh je jedním z „tvrdých kroků proti korupci“, jejichž zavedení Svoboda již v minulosti deklaroval. Podle jeho názoru represe a tresty za již proběhlou korupci situaci neřeší. „Je nutno zajistit, aby prostor pro korupci vůbec nevznikal, a to zajistí jedině kontrola občanů,“ myslí si.

Jako příklad uvedl výběrové řízení na přestavbu čističky odpadních vod za 6,22 miliardy korun, o jehož vítězi rozhodlo zastupitelstvo předevčírem. Kritizovaný tendr byl přepracován, minimalizovaly se omezující podmínky, aby byl přístupný pro co největší počet společností. Výběrovou dokumentaci si vyzvedlo třicet firem, do soutěže se nakonec přihlásily tři. „Podmínky splnily všechny tři. A poprvé v historii takovýchto výběrových řízení nebyla podána žádná námitka,“ řekl Svoboda.  

Video Bohuslav Svoboda ve Studiu 6
video

Bohuslav Svoboda ve Studiu 6

Podle jeho mínění Praha k takové otevřenosti směřuje, již v současné době informuje na svých stránkách o svém hospodaření a další kroky k větší průhlednosti podpoří. Toho, že by se kvůli snahám informovat veřejnost mohl stát pro některé lidi nepohodlným, se Svoboda nebojí. Dle svých slov cítí podporu magistrátní koalice i premiéra Petra Nečase a vedení strany. „Moje politika je v souladu s vládní politikou boje proti korupci na celostátní úrovni,“ prohlásil.