Hasiči ve Frýdlantu trénovali zásah u nehody letadla

Frýdlant nad Ostravicí - Na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku dnes nacvičovaly složky Integrovaného záchranného systému zásah u leteckého neštěstí. Do akce se zapojilo pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, asi 30 policistů a několik posádek záchranné služby.

Dva ohně, křik figurantů předstírajících šok či zranění a mezi nimi pobíhající záchranáři a hasiči, kteří ze stromu s pomocí žebříku sundávali jednoho ze zraněných cestujících. Tak to dnes vypadalo na frýdlantském letišti. „Cílem bylo vyzkoušet si v praxi komunikaci jednotlivých zasahujících složek a koordinaci záchranných prací,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Podle připraveného scénáře se malé letadlo s 16 lidmi na palubě dostalo při průletu nad Moravskoslezským krajem do problémů. Stoj hlásil poruchu a pilot dostal pokyn přistát na nejbližším letišti. Při přistávacím manévru ale havaroval. Čtyři lidé nehodu nepřežili, zbytek utrpěl zranění.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Přímo na letišti postavili záchranáři a policisté stany, kde zraněným poskytli první pomoc. Naposledy si hasiči podobnou situaci vyzkoušeli před pěti lety na ostravském letišti v Mošnově.

„Cvičení jsme měli naplánované dlouho dopředu. Shodou okolností vyšlo na dnešek, tedy týden a den od letecké havárie v Rusku,“ vysvětlil Kůdela. A právě tento fakt mnohým účastníkům cvičení zdramatizoval. „Když si představím, že takto nějak to v Jaroslavli vypadalo, běhá mi mráz po zádech,“ svěřil se jeden ze zasahujících policistů.

„Je to hodně drsné. Člověk může v životě zažít různé věci, ale takové neštěstí si nikdo nepřeje,“ dodal jeden z figurantů z řad studentů Střední odborné školy požární ochrany ve Frýdku-Místku. I on si souvislosti s událostí v Rusku uvědomoval. „Toto je jen cvičení. Přesto jsme všichni rozrušení. Jak by to vypadalo ve skutečnosti, ani nechci vědět,“ dodal.