Zloději kovů berou útokem kraslickou továrnu

Kraslice – Kraslická radnice vede tvrdý boj se zloději kovů v opuštěné památkově chráněné továrně. Rychle ji devastují. Nenechavci do sběren převážejí už i překlady a nosné konstrukce. Současný majitel, firma ČSAD Autobusy Karlovy Vary i policie tvrdí, že objekt není v jejich silách uhlídat. Radnice se snaží továrnu zachránit a odkoupit ji.

Bývalá továrna firmy Boland a Fuchs byla postavena v roce 1855. Jako první ve střední Evropě měla parní pohon. Založila slávu výroby žesťových hudebních nástrojů v Česku. Historik a kronikář Kraslic Václav Kotěšovec říká, že nástroje se pak vyvážely do různých zemí po celém světě.

Továrnu, která ještě do roku 2004 sloužila jako depo a úřadovny přepravní společnosti, vzali zloději kovů v poslední době doslova útokem. Nejdřív odvezli do sběren litinové mříže přízemních oken. Cesta dovnitř jim tím byla otevřena. Mluvčí Policie ČR Sokolov Kateřina Böhmová informovala, že policie v roce 2009 vyzvala majitele tohoto areálu, aby ho lépe zabezpečil.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Podle Zdenka Suchana z ČSAD Karlovy Vary říká, že areál firma zabezpečuje podle zákona. Podle jeho slov jde o organizované skupiny, které rozkrádají majetek. Město vidí jedinou možnost na záchranu památky v tom, že ji koupí, ovšem za přijatelnější cenu, než chce přepravní firma. Současná nabídka činí téměř tři miliony korun. „Zastupitelstvo určilo limit ve výši 800 tisíc korun na splátky na pět let,“ uvedl místostarosta Kraslic Otakar Mika.