V Brně vzniklo unikátní centrum pro testování letadel

Brno – Co se stane s konkrétním typem letadla, když je zavěsíte do výšky dvanácti metrů a necháte spadnout volným pádem? Přesně to je jedna z věcí, které budou vědci, ale i studenti a soukromé firmy testovat v centru NETME. Vysoké učení technické dnes centrum určené pro zkoušky letadlové techniky slavnostně otevřeno.

„Budova slouží ke zkouškám leteckých i neleteckých konstrukcí. To znamená, že pádovými zkouškami v hlavní hale můžeme otestovat nejen konstrukce letadel, ale i sedačky nebo podvozky,“ popsal vedoucí letecké divize NETME Jaroslav Juračka. V menších, dokonale vybavených laboratořích potom budou probíhat zkoušky statické. Vědci i studenti budou testovat letadlové systémy či aerodynamiku letadel. Podobné centrum dosud v celé České republice nebylo, zájemci museli testovat v zahraničí. „Částečně se dala využívat i vývojová laboratoř firmy Škoda, ale tam nebylo možné spouštět předměty z výšky k zemi,“ vysvětlil Juračka.

Srdcem celé budovy jsou dva speciální rošty. Ten první, který je těžší, slouží pro crashtesty, je 1,5 metru hluboký a má rozměry 6,5 krát 6 metrů. Je speciálně uložený tak, aby umožnil pádové zkoušky až z výšky 12 metrů. Při nárazu mohou testované součástky dosáhnout rychlosti až 55 metrů. „Železobetonový rošt slouží k tomu, aby utlumil veškerou energii, která se při pádu uvolní. Rošt snese zatížení až 6 tun na metr čtvereční,“ řekl Juračka.

Video Vedoucí letecké divize NETME Jaroslav Juračka popisuje centrum
video

Vedoucí letecké divize NETME Jaroslav Juračka popisuje centrum

Přestože centrum vzniklo na univerzitní půdě, bude sloužit i pro komerční účely. Škola spolupracuje s firmami z České republiky i ze zahraničí a společně pracují na vývoji nových technologií pro leteckou, ale i automobilovou dopravu. Příkladem minulé úspěšné spolupráce je experimentální letoun VUT 001 Marabu. Exponát získal druhé místo v soutěži Nejlepší spolupráce roku 2011.

VUT získalo na podobné projekty z Evropské unie osm miliard korun

„Je to jeden z projektů, které univerzita může uskutečnit díky evropským dotacím. Celkově jsme ze strukturálních fondů získali kolem 8 miliard korun,“ řekl rektor VUT Karel Rais. Projekt na NEMTE byl připraven a dokončen jako první z nich. Centrum je dokončené po stavební stránce, do konce roku by do laboratoří měly být umístěny i všechny přístroje. První vědci, studenti a soukromé firmy je začnou využívat od ledna 2013.