Podnikatel prý měl za hlasy voličů slíbené zakázky

Ústí nad Labem – Za nové voliče ve Hřensku měl údajně podnikatel Jiří Barcal slíbené stavební zakázky. Vypověděl to dnes u ústeckého krajského soudu, který rozhoduje o platnosti loňských komunálních voleb v obci. Lidem prý proto slíbil 500 až 5 000 korun, pokud se přihlásí a zvolí stranu současného místostarosty Jana Havla (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná). Získal tak několik lidí, peníze jim ale prý nevyplatil.

 

„Měla to být služba, dělal jsem to pro pana Havla,“ řekl u soudu podnikatel ve stavebnictví Barcal s tím, že právě dnešní místostarosta Hřenska ho prý o pomoc při shánění nových voličů požádal a jako kompenzaci mu nabídl získání stavebních zakázek. Havel ale takové obvinění odmítá.

Podle zaměstnankyně obecního úřadu ve Hřensku podnikatel před volbami pomáhal přihlásit do dvou nemovitostí ve vlastnictví Sinana Mujabašiče asi 16 lidí. Majitele nemovitostí soud k výslechu předvolal také, k soudu se ale nedostavil, údajně je v Bosně. Finanční odměnu Barcal prý ale nově přihlášeným nevyplatil. „Asi jeden až dva dny před volbami jsem to odvolal,“ řekl Barcal. Podle něj se do obce začalo přihlašovat hodně lidí a jeho znechutilo jejich jednání a jednání Jana Havla.

Koloběh přílivu voličů

Před obecními volbami v říjnu 2010 se do Hřenska přihlásilo 67 lidí, část z nich měla podle svědků podporovat Havlovu stranu a další se přihlašovali údajně proto, že jim podezřelý nárůst obyvatel vadil a chtěli situaci vyrovnat. Podezřelý nárůst kritizovala místní ODS a podala na volby i ústavní stížnost.

Stížnost na průběh voleb Ústavní soud letos v květnu uznal a věc vrátil k projednání krajskému soudu, který předtím vloni v listopadu stížnost zamítl. Podle Havla se lidé do obce přihlašovali proto, že jim záleželo na tom, aby volby nikdo nezmanipuloval. Havel do svých nemovitostí před volbami přihlásil 37 lidí.

Už v roce 1998 podle něj do obce před volbami přibývali voliči. Tehdy obec přišla o vlastnické právo k soutěskám Kamenice, kde provozuje plavbu na lodičkách, která přináší asi deset milionů korun ročně do obecního rozpočtu. Obyvatelé Hřenska se podle Havla bojí o to, aby se situace neopakovala.

Pokud by krajský soud vyhověl návrhu na neplatnost voleb, má se podle ministerstva vnitra za to, že zastupitelstvo zvoleno nebylo. Proto nebudou platit ani žádná jeho usnesení a obec povede starosta a místostarosta, kteří ji vedli před podzimními volbami. Ministr pak do 30 dnů od rozhodnutí soudu vyhlásí termín opakovaných voleb.