Reportéři ČT: Proč museli odejít zastupitelé brojící proti korupci?

Praha – Loňské komunální volby v nejednom případě přinesly vítězství lidem, kteří podle svých slov chtěli očistit městská zastupitelstva od korupce a klientelismu. Jenomže mnozí tito noví politici si svou pozici nedokázali udržet ani půl roku. Oficiální důvody pro jejich odvolání se sice různí, nicméně političtí oponenti se shodují. Problém těchto osobností je především v neschopnosti komunikace. Především známé mediální aféry ve velkých městech jako Liberec a Karlovy Vary vzbuzují mnohé otázky, o jejichž poodhalení se pokusili Reportéři ČT.

V Liberci vyhrálo podzimní volby Korytářovo sdružení Změna pro Liberec v čelem s Janem Korytářem. Domluvilo se na vedení města s ČSSD a dalšími dvěma místními uskupeními, která nejsou klasickými politickými stranami. Osmnáct let vládnoucí ODS tak skončila v opozici. Hlavním heslem voleb byl boj proti korupci a zadlužení radnice. Po půl roce se koaliční partneři domluvili s opozicí a Korytáře odvolali.

Jan Korytář nicméně jakákoliv pochybení ze své strany odmítá. „To, co se podařilo, tak je, i za těch pár měsíců zvýšit důvěru u některých firem v to, že do výběrových řízení mohou zase zpátky chodit,“ míní Korytář. Současné vedení ČSSD ale vidí výsledky Korytářova působení na radnici jinak. „Žádná praktická činnost po něm nezůstala. On si bohužel neuvědomil, že již není opoziční zastupitel, ale stále tak jednal. Jeho jednání, to byla neustálá předvolební rétorika, ale práce trochu zůstávala pozadu,“ domnívá se současná primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT

Oficiálním důvodem, proč se od primátora Korytáře odklonili tři koaliční partneři, tak nebyl jeho boj proti některým zakázkám, ale špatná komunikace. Podle některých zastupitelů se primátor obklopil svými lidmi a špatně spolupracoval s kolegy z jiných politických stran. Primátorka upozorňuje, že se svými koaličními partnery nekonzultoval důležitá rozhodnutí, která se týkala města. „My jsme se často zásadní rozhodnutí dozvídali na tiskových konferencích spolu s novináři. A takto se v koalici pracovat nedá,“ dodala.

Jan Korytář si stojí za svým. „Já jsem žádné zásadní politické chyby, myslím, neudělal. Město jsem nepoškodil ani jsem se nezpronevěřil našemu volebnímu programu, takže se musel najít nějaký důvod a byla to nekomunikativnost,“ uzavřel.

Martina Rosenbergová (ČSSD):

„On jenom křičel, 'vy jste ty špatný, vy jste korupčníci'. Protože prostě pochopil, že v těchto volbách to mělo veliký politický kapitál. Ale nemůžete neustále někoho očerňovat a nemít to podložené. To prostě nejde. To jste lhář.“


 

Kotek v Karlových Varech podával příliš mnoho žalob na bývalé vedení

Velmi podobné osudy nových politiků lze nalézt po celé republice. V Karlových Varech odvolali náměstka primátora Jiřího Kotka (Alternativa), bojovníka proti klientelismu na radnici. Také on čelil nařčení, že se s ním nedá konstruktivně vládnout. „Byl neustále sólový hráč. Ty problémy v komunikaci začaly gradovat až do té míry, že v podstatě dělal kroky a věci, o kterých nikdo jiný nevěděl, přitom jsme za ně, jak já, tak celá rada, nesli zodpovědnost,“ podotkl primátor Kulhánek (KOA).

Náměstka Kotka pověřila nová koalice, aby řešil kauzy bývalého vedení města, ve kterých Karlovy Vary přišly o peníze. Kotek vytahoval kostlivce ze skříně a podával žaloby. „Vedení města neoprávněně podepsalo smlouvu, protože nebyla transparentně zadána zakázka. Tudíž ty další smlouvy jsou neplatné. To je zásadní důvod,“ vysvětluje Kotek podání žaloby. Paradoxní je, že dva měsíce po jeho odvolání město vyhrálo první z jeho žalob. 

Podle politoložky Dvořákové může za neúspěchy politiků, kteří se vymezují proti korupci, jejich zásadovost a neústupnost. „Osobnostní rysy můžou být problém, ale zároveň nikdo není připraven na to, že to oni myslí vážně,“ podotýká.