Neoznačené domy ztěžují práci záchranářům

Karlovarsko - Zdánlivě banální věc zásadně komplikuje práci záchranářům v Karlovarském kraji. Majitelé rekonstruovaných objektů zapomínají po opravách vrátit na domy cedulky s čísly popisnými. Řidiči sanitek mluví o stovkách takových případů. Tato liknavost může přitom rozhodnout, jestli se lékař dostane k pacientovi včas.

Karlovarští záchranáři ztrácejí zbytečným blouděním minuty. Ty přitom často rozhodují o záchraně života. „Je to pro nás i dost stresující, musíme sledovat provoz a zároveň hledat číslo popisné,“ říká jeden z řidičů karlovarské záchranky Jiří Polák. Záchranáři si zvykli na to, že čísla chybí na mnoha starých domech, nyní ale evidují stovky nových případů. „Teď nám narůstá trend zateplování domů a majitelé už tam zpět čísla neumístí,“ potvrzuje Lukáš Hutta, mluvčí záchranářů.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Používání čísel popisných upravuje stavební zákon. „Je to zákonná povinnost. Čísla přiděluje obec a stavebník nebo majitel je povinen je na své objekty umístit,“ informoval mluvčí magistrátu města Karlovy Vary Jan Kopál. Majitelům neoznačených domů hrozí v přestupkovém řízení pokuta až 10 tisíc korun.

Označení přitom chybí i na budově, ve které sídlí karlovarský stavební úřad, jenž by měl na dodržování zákona dohlížet. „To mě velice překvapuje, samozřejmě ihned zjednáme nápravu,“ dodal Kopál.