Radikálové v Kladně protestují proti politické situaci v zemi

Kladno – Pravicoví radikálové dnes v Kladně organizují svatováclavskou manifestaci. Účastníci protestují především proti současné politické situaci a míře kriminality v zemi. Skupina protestujících se s transparenty a prapory se symboly české státnosti vydala zhruba na hodinový průvod městem. Na celou akci dohlížely desítky policistů, kteří nezaznamenali větší incidenty.

Demonstranti se shromáždili po druhé hodině na náměstí Sítná. Rozvinuli transparenty s nápisy „Za národní identitu a sociální spravedlnost“ a „Vláda peněz, zánik tradic“ a prapory se symboly českého státu. Zhruba po čtvrthodině se radikálové provázeni desítkou policejních aut vydali na pochod ke čtvrti Rozdělov. Provolávali hesla jako „Svatý Václav“, „Česká republika je policejní stát“ nebo „Policejní stát nenechá nás spát“. Když průvod míjel vietnamskou prodejnu, skandoval „Multi-kulti nechceme“.

Město se původně proti konání akce postavilo, protože si místo již zamluvil jiný organizátor. Radikálové tak byli donuceni změnit trasu pochodu, a navíc jim magistrát přikázal jít po chodníku, což považují za nesmyslné.

Extremisté v Kladně první podobnou akci uspořádali v roce 2005. Loni demonstraci museli přesunout do nedaleké Unhoště, jelikož politické strany v Kladně zabraly většinu míst k pořádání svých předvolebních kampaní. Pochodu se tehdy zúčastnilo kolem 50 radikálů. Akce se obešla bez incidentů. V předcházejících letech se ovšem demonstrace opakovaně pokoušeli narušit přívrženci krajní levice.