Třebechovický betlém přijel do dočasného azylu

Třebechovice pod Orebem (Královéhradecko) – Mechanický betlém sestavený Josefem Proboštem v letech 1885 až 1926 přestěhovali zaměstnanci třebechovického muzea ze staré expozice. Budovu, kde byl Proboštův betlém dosud vystaven, čeká v říjnu demolice, potom ji nahradí nový muzejní objekt. Vzácný betlém, který je od roku 1999 kulturní památkou, přečká mezidobí v bývalé továrně na Heldově náměstí.

Betlém s pohyblivými figurami je jednou z největších turistických atrakcí Královéhradeckého kraje a především města Třebechovice pod Orebem. To se rozhodlo postavit pro něj důstojné zázemí, dostalo k tomu dotaci z evropských fondů. Příprava na demolici stávající muzejní budovy a výstavbu nové je téměř hotova, poslední, co zbývalo, bylo přestěhovat samotný betlém.

Na návěsu tahače se celé Proboštovo dílo přesunulo zhruba o 800 metrů z dosluhujícího muzea do bývalé továrny na Heldově náměstí nedaleko nádraží. Převoz chystali zaměstnanci muzea od května. Dnes museli celou sestavu vyřezávaných figurek a budov umístěnou na valníku opatrně vyvézt z budovy a naložit na jiný valník. Betlém není venku poprvé, po roce 1967 cestoval po světě, ale od té doby se nehnul. Co s ním pohyb udělá, proto nikdo přesně nevěděl, dokud k němu nedošlo. „Udělali jsme při přípravě bezpečného transportu maximum, ale nikdy nemůžete vyloučit nějaký problém. Naštěstí vše proběhlo bez komplikací a mohli jsme si oddechnout,“ shrnul průběh přepravy třebechovický starosta Jiří Němec.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Poslední návštěvníci si starou podobu Muzea betlémů v Třebechovicích pod Orebem prohlédli loni 1. května. Mechanický betlém zůstane nepřístupný po dobu svého pobytu v azylu někdejších dřevařských závodů, nová expozice by měla být otevřena v roce 2013. Podle ředitelky muzea Silvie Duškové není vyloučeno, že bude betlém přístupný i v provizorních prostorách, avšak pouze o Vánocích. Stavba nového muzea bude stát téměř 60 milionů korun.

Na výstavbu budovy možná naváže i rekonstrukce samotného betlému s 350 figurkami a dvěma tisíci vyřezávaných dílů. Její průběh by v nových prostorách mohli sledovat i návštěvníci. „Je plánováno, že by se generální restaurování provádělo v nových prostorách,“ uvedl restaurátor Kamil Andres, který se o Proboštovo dílo dlouhodobě stará. „Je přes sto let starý a žádná velká generální oprava nebyla provedena. Je nejvyšší čas začít s ním něco dělat – hlavně s mechanikou,“ dodal Kamil Andres.