Dědictví Orlických hor komplikuje stavbu lanovky

Orlické Záhoří (Rychnovsko) – Nečekané komplikace provázejí stavbu lyžařského areálu v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. I když se obec původně nejvíc bála, jak na projekt zareagují ochranáři, proti výstavbě vystupuje občanské sdružení, které má oficiální sídlo téměř dvě stě kilometrů daleko – v Praze.

Přilákat turisty, zastavit úbytek obyvatel a dát lidem práci – to jsou hlavní důvody, proč se Orlické Záhoří rozhodlo postavit lanovku s více než 1 600 metrů dlouhou sjezdovkou. Na protější polské straně takových lanovek v posledních letech vzniklo několik a lidé podle starosty Vojtěcha Špinlera v zimě začínají jezdit spíš tam než do Záhoří. „Lidé se sem ani nepřijedou ubytovat. Ubytují se v Polsku, jezdí do Polska lyžovat a my na to koukáme skrz hranice,“ uvedl starosta obce Záhoří Vojtěch Špinler (nestr.) a Petr Polák, majitel hotelu v Orlickém Záhoří, doplnil: „Na lanovku tady čekáme už hodně dlouhou dobu a doufáme, že se brzy postaví.“

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Obec výstavbu lanovky připravovala šest let, má stovky stran dokumentů včetně kladného stanoviska Správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. „I vzhledem k závěrům hodnocení dopadu na životní prostředí jsme nakonec došli k závěru, že nelze ten záměr zamítnout,“ potvrdil vedoucí Správy CHKO Orlické hory David Rešl.

Proti výstavbě však začalo vystupovat občanské sdružení Dědictví Orlických hor z pražské Malé Strany. Kontaktovat ho není jednoduché, na internetu není k nalezení e-mailová adresa ani telefon a oslovené firmy ze stejné adresy takové sdružení neznají. „Pokračujeme dál. Nejsem pesimista a myslím, že lanovku se nakonec podaří postavit a skiareál vybudovat. Ale to zdržení mě samozřejmě mrzí, je to nepříjemné,“ dodal starosta Špinler.

Rozpočet na lanovku je 120 milionů korun, obec částečně počítá s penězi z Evropské unie.

/*json*/{"map":{"lat":50.267926,"lng":16.480369,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.267926,"lng":16.480369,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/