Písek čeká výstavba nové kompostárny

Písek - Jihočeský Písek zpřísní kontrolu třídění odpadů. Radnice zatím po lidech vyžaduje důsledné třídění plastu, papíru, skla nebo nápojových kartonů. Kromě toho ale písecké občany brzo čeká i třídění biodpadu, které se bude zpracovávat v nové městské kompostárně.

Popeláři nebudou vyvážet popelnice tříděného odpadu, které obsahují i jiný materiál. Nyní půjde špatně tříděný odpad především na vrub majiteli popelnice. To potvrzuje i vedoucí odboru životního prostředí MÚ Písek Miloslav Šatra. „Lze udělit i pokutu ve výši tisíc korun,“ dodal.

„Pochopitelně, když se tam najde jedna plastová láhev, kterou tam vhodí kolemjdoucí, z toho se určitě nebudou dělat závěry,“ podotkla místostarostka Písku Hana Rambousková. Kromě plastů, papíru nebo skla by si písečtí obyvatelé měli zvyknout i na důsledné třídění biodpadu, který bude zásobovat novou městskou kompostárnu. „Bude rozmístěno na začátku roku 2012 zhruba 2000 nádob na bioodpad,“ uvedl Šatra.

Video Reportáž Kristýny Vrkočové
video

Reportáž Kristýny Vrkočové

Kompostárna by měla přijít na čtyřicet milionů korun. „Nám se povedl docela kaskadérský kousek, že jsme dostali dotaci ze státního fondu životního prostředí,“ doplnila Rambousková. Objekt bude stát nedaleko teplárny. V podstatě na stejném místě, které jako kompostárnu využívá město už od sedmdesátých let. „Ta stavba je složena ze dvou objektů. Objekt sběrného dvora a vlastní kompostárna,“ uvedl zástupce zhotovitelské firmy Petr Čechal. Kompost bude město využívat hlavně na obnovu parků a zeleně.