Na Vysočině klesá díky protidrogové jednotce kriminalita

Jihlava – Speciální policejní jednotce v Jihlavě se podařilo během půl roku omezit distribuci drog v kraji. Kriminalisté zadrželi 41 lidí, z toho 14 je už ve vazbě, což je největší počet za poslední roky. Během letošního roku odhalil speciální tým 13 varen pervitinu, přitom za celý loňský rok jich bylo jen osm. Kriminalisté také zajistili čtyři údajné pěstitele marihuany. V kraji se celkově snížil i počet krádeží, protože těmi si drogově závislí často přivydělávají.

„Většina pachatelů je drogově závislých. Jejich stíháním a odsouzením se daří narušit síť mezi výrobci a distributory drog,“ vysvětluje vrchní komisař Jan Farka. To se pak podle něj odráží i na poklesu majetkové trestné činnosti, která s drogovou kriminalitou úzce souvisí.   

Loni kriminalisté na Jihlavsku zaznamenali 1 980 majetkových trestných činů, letos za stejné období 1 226, to znamená meziroční pokles o 28 procent. Pokles se týká hlavně Jihlavy a jejího nejbližšího okolí, kde se jako v centru kraje trestná činnost objevuje nejčastěji. 

Zmíněný speciální tým, který podle policistů pomohl k vyššímu počtu vyřešených případů, vznikl loni na podzim na Jihlavsku zatím jako v jediném bývalém okrese na Vysočině. Jednu z větších pěstíren marihuany našli kriminalisté koncem září v rekreační chalupě na Třešťsku, kde předtím hořelo. Zajistili přes 200 rostlin konopí a předměty určené k urychlenému pěstování drogy. Jednatřicetiletého muže obvinili vzhledem k množství drogy ze spáchání zvlášť závažného zločinu, hrozí mu tak přísnější postih. 

Na možné výrobce drog ale policisty upozornili i občané, když poukazovali buď na specifický zápach při výrobě drog, nebo na zvýšený odběr elektřiny.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové