Liberec se stal Evropským městem sportu 2012

Liberec - Liberec je druhým českým městem, jemuž se podobného ocenění od Asociace evropských měst sportu (ACES) dostalo. Tím prvním byla Praha, která získala titul Hlavní město sportu 2010. Liberecká radnice věří, že ocenění pomůže Liberci v propagaci nejen v rámci Evropské unie, ale i ve světě, přiláká návštěvníky a získá lidi pro pořádání sportovních akcí.

Liberec se příští rok objeví ve společnosti italské Florencie nebo britského Prestonu. Rozhodla o tom hodnoticí komise. Tituly uděluje ACES pod záštitou Evropské komise každý rok ve třech kategoriích městům od 25 tisíc do 500 tisíc obyvatel a metropolím. „Chceme se zaměřit i na vrcholový sport, ale hlavně podporujeme sportování obyvatel včetně dětí, seniorů nebo postižených,“ říká prezident ACES Europe Gian Fracesco Lupattelli. „Liberec je skutečně městem sportu a hlavně v oblasti zimních sportů se i infrastrukturou snaží nabídnout maximum,“ dodává viceprezident ACES Europe John Swanson.

Podle magistrátu záleží především na Liberci, jak ocenění zužitkuje. Využít by ho mělo především víc než 50 sportovních klubů ve městě při pořádání svých akcí. „Každá akce, která se bude teď konat, tak může pomoct právě té organizaci, která se bude chtít zapojit, zviditelnit ji a říct: 'Já jsem z města sportu,'“ říká primátorka Liberce Martina Rosenbergová.

Po lyžařském šampionátu v roce 2009 přitom zůstávají ještě mnohamilionové dluhy. „My jsme se všichni po mistrovství od sportu odvrátili, bereme ho jako něco špatného. Ale vlastně bychom to měli umět prodat. Když už nás to stálo tolik peněz, tak se za to nestyďme a nabídněme to znova lidem,“ řekla liberecká primátorka Martina Rosenbergová. Právě areály ve Vesci a na Ještědu, které se za stamiliony korun postavily pro lyžařský šampionát, hrály podle ní v udělení ocenění významnou roli. „Pánové byli ohromeni,“ dodala Rosenbergová.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Pro Liberec je podle Rosenbergové ocenění příležitostí přilákat do města nové návštěvníky, ale také získat nové zkušenosti od jiných měst a předat ty své. „V příštím roce nabídneme všem našim sportovním organizacím, i těm nejmenším, možnost se zviditelnit nejen tady, ale i v Bruselu a dalších městech, která titul evropské město sportu získala,“ řekla primátorka. Celá akce podle ní není zaměřena na podporu vrcholového sportu, ale na podporu sportu pro všechny a zdravého životního stylu. „Věřím, že v budoucnu bychom díky tomu mohli dosáhnout i na nějaké dotace,“ dodala.

Tituly evropské město sportu se udělují od roku 2001, kdy se stal poprvé Hlavním městem sportu španělský Madrid. Hlavním městem může však být jen evropská metropole či město s více než půl milionem obyvatel a pro každý rok je jen jedno. Pro příští rok titul získal turecký Istanbul. Od roku 2007 ale mohou titul evropské město sportu získat i města menší. Spolu s Libercem ponese titul v příštím roce třeba italská Florencie nebo britský Preston. Loni přibyla třetí kategorie pro města od 25 tisíc obyvatel. „Je to prestižní ocenění, v Evropě je 100 tisíc měst a my každý rok můžeme vybrat jen 30,“ dodal Lupattelli.