Plzeň je podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) prvním městem, které se rozhodlo dotovat potravinovou pomoc ze svého vlastního rozpočtu. Ostatní města v Ústeckém kraji a Praha s Ostravou získávají potraviny ze sítí Federace potravinových bank, které jsou dotovány Evropským sociálním fondem.
„Plzeň nechtěla být součástí federace kvůli tomu, abychom mohli rychle reagovat na nastalou situaci a nakoupili za naše peníze přesně to, co lidé nejvíce potřebují. Federace potravinových bank reaguje na hlad, ale pošle například nakládané zelí a mouku a my aktuálně potřebujeme cukr a mléko,“ řekla vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu Alena Hynková. Pro město je to sice dražší, ale pro jeho občany výrazně efektivnější.
Peníze na druhou polovinu letošního roku získá v nejbližších dnech Diecézní charita Plzeň a občanské sdružení Naděje, které spolupracuje s dalšími „neziskovkami“, jako je Člověk v tísni. „Ty nakoupí pro osoby ohrožené sociálním vyloučením mouku, cukr, olej, luštěniny a sušené mléko a budou je distribuovat potřebným,“ uvedl Zrzavecký. Výjimečně se může jednat i o sunar a kojenecké výživy. Obě organizace prý mají detailní a dlouhodobý přehled o situaci lidí, kteří se do tíživé životní situace dostali.
Požadavky na potraviny shromáždí obě organizace příští týden a přidělovat je začnou koncem října. Žádný občan nemůže požádat o potraviny u obou sdružení najednou. Počet nejchudších se podle Zrzaveckého letos meziročně zvýšil a příští rok má tato tendence pokračovat. „Ten problém silně vnímáme hlavně od počátku letošního roku. Počet obyvatel, kteří se obracejí na Diecézní charitu, roste,“ dodal.