Inscenace Oběť je autorským projektem Ivana Jurečky v režii Pavla Štourače, která zpracovává téma lékařské i lidské etiky v mezní životní situaci. Monodrama z konce druhé světové války sledovali diváci v prostorách Divadla hudby. „Divadlo Continuo nepracuje běžným interpretačním způsobem, tak jsme zkusili tuto těžší variantu vyjít z ničeho. Začal jsem hledat v dokumentech a dopracoval jsem se k pamětníkům,“ upřesnil herec a autor scénáře Ivan Jurečka.
Zdeněk Krejcar, dramaturg Dnů židovské kultury Olomouc 2011:
„Chceme ukázat, že vztah židů a křesťanů byl a je inspirativní, a v kulturní úrovni mám pocit, že náš festival je toho dokladem.“
Předseda olomoucké židovské obce Petr Papoušek připoměl, že jen v Olomouci žilo před druhou světovou válkou na 2,5 tisíc Židů. „V dnešní době komunita nemá takové množství lidí a z toho důvodu, že tato kultura není tak živá jako dřív, je důležité, aby se tímto způsobem připomínala,“ doplnil.
Vztah dvou duchovních proudů zajímá pořadatele festivalu v nejrůznějších aspektech. Kromě divadelních či filmových představení připravili i sérii přednášek či besed, například o malíři Marcu Chagallovi. „Chagall je autorem, který poprvé upozornil na židovství v široké židovské komunitě,“ uzavřel historik umění Ladislav Daniel.
