Ostravská Bohéma se odehrává v současnosti

Ostrava – Národní divadlo Moravskoslezské uvede v premiéře Pucciniho operu Bohéma. Režisér Tomáš Studený děj přesunul do současného světa mladých umělců. V titulní roli Mimi se ostravským divákům  představí francouzská sopranistka Frédérique Friessová. Orchestr povede dirigent Robert Jindra. Premiéra se bude konat v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 13. října o půl sedmé večer.

Paříž, nespoutaní umělci, velká láska Mimi a Rudolfa a krutý osud. Pucciniho opera Bohéma přibližuje život umělců pařížské Latinské čtvrti ve čtyřicátých letech devatenáctého století. V ostravském provedení se děj odehrává v současnosti. „Pokusili jsme se ten příběh trošku přesadit do kontextu jiné doby, protože se domnívám, že ten příběh může analogicky fungovat v jakékoli době,“ říká režisér Tomáš Studený.

„Mimi v této produkci není tak mladá, jak jsme byli zvyklí, je asi v mém věku, od začátku příběhu je nemocná, miluje Rudolfa a i když umírá, stále tomu nechce uvěřit, stále doufá. Myslím, že asi každý v tomto bodě doufá, nikdo nevěří, že doopravdy zemře,“ popisuje svou roli představitelka Mimi Frédérique Friessová.

Video Reportáž Evy Klucho
video

Reportáž Evy Klucho

Bohéma je asi nejoblíbenější operou Giacoma Pucciniho, jehož dílo patří do kmenového repertoáru všech světových operních scén. „Tato opera je protkána překrásnými melodiemi, vášněmi, emocemi a ta hudba je velice hravá. Je úžasné, jak dokázal měnit atmosféry v jednotlivých scénách, pracovat s tou hravostí a takovým tím bláznovstvím těch umělců,“ myslí si dirigent Robert Jindra.

Bohéma se na scéně Antonína Dvořáka objevila už několikrát. Její nové nastudování mohou diváci v premiéře vidět ve čtvrtek o půl sedmé večer.