Liberec vytáhl do boje proti hazardu

Liberec - Zatočit s hazardem se rozhodl liberecký magistrát. Sepsal už nová pravidla fungování heren a ty, které se jim nepodřídí, zruší. Zpřísnění přichází po nedávných verdiktech Ústavního soudu, který se v otázce regulace hazardu postavil na stranu měst a obcí. Nová vyhláška by měla vstoupit v platnost v nejbližších dnech.

V celém Liberci je asi sto padesát heren, kasin a nonstopů. Neony hyzdí ulice, přibývá závislých na sázení a automatech. Deset heren, které samy zanikly nebo měly problémy s úřady, už město vyškrtlo ze seznamu míst, kde je povoleno provozovat hazard. Další už nepovolí.

Provozovatelé heren mají za úkol odstranit blikající poutače, reklamy na nápoje zdarma a další benefity a také zajistit přímý dohled obsluhy nad hracími přístroji. Pokud podmínky nesplní, magistrát navrhne jejich herny k uzavření. „V nové vyhlášce jsou sepsána místa, kde se to může, a žádná nová už připouštět nebudeme. Toho, kdo se nepodřídí našim pravidlům, navrhneme zastupitelstvu k vyřazení,“ říká Jiří Šolc (Liberec občanům), náměstek liberecké primátorky. 

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Osloveným provozovatelům heren regulace nevadí. Unie herního průmyslu připouští, že heren určitě ubyde. „Zůstanou jenom provozovny s určitou kvalitou, které budou přinášet peníze do rozpočtu města a zároveň nebudou negativně ovlivňovat veřejný pořádek,“ uvedl mluvčí unie Andrej Čírtek.

Omezení hazardu vítá liberecká opozice. Magistrát by ale podle ní měl postupovat mnohem razantněji. Třeba v centru nebo v blízkosti škol by měl herny zrušit okamžitě. Podle zastupitelky Kateřiny Absolonové (Změna pro Liberec) mělo město podniknout některé intenzivnější kroky už před řadou let.