Podzimní zloději se vrhli na chatové osady

Žibřidice (Liberecko) - Tak jako každým rokem touhle dobou roste na Liberecku počet vloupání do chat. Venkovní teploty klesají, chataři opouštějí své letní domky a ty se pak stávají snadným terčem. Do terénu proto v těchto dnech vyrážejí ke kontrolám policejní hlídky.

Na chaty v Žibřidicích má v poslední době zálusk neznámý zloděj. Jen za poslední týden se tu vloupal do tří objektů. Velkou škodu nenapáchal. Nechává ale za sebou prázdnou spíž a nepořádek, včetně svých exkrementů.

Nepořádný zloděj si vybírá odlehlé objekty a přichází za tmy. V Žibřidicích proto vsadili na venkovní osvětlení, lampy tu budou svítit celou noc. „Necháme to svítit celou noc a raději zaplatíme náklady na elektřinu,“ říká jedna z obyvatelek obce.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Množí se ale i klasická vloupání, při kterých mizí hlavně cennosti a elektronika nebo nářadí a zahradní technika. Policie proto chatové oblasti namátkově kontroluje. „Policisté zanechávají na místě i kontrolní lístky. V případě, že k vloupání dojde, tak jsme potom schopni lépe určit, kdy k tomu došlo,“ přiblížila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Policisté doporučují cennější předměty z chaty odvézt a nářadí zamknout v garáži. A někde se také chataři domlouvají se starousedlíky, aby jejich objekt přes zimu sem tam zkontrolovali.